95 ROCZNICA URODZIN

laureatki Literackiej Nagrody Nobla w 2007 r.  DORIS MAY LESSING. Urodziła się 22.10.1919r w Kermanszahu w Persji  (dzisiejszym Iranie) autorka powieści psychologiczno-obyczajowych o tematyce afrykańskiej, uznanie zdobyła dzięki książkom psychologicznym i obyczajowym z życia kobiet. Jest autorką ponad czterdziestu dzieł. Kilka jej książek należy do gatunku science-fiction. Zmarła 17.11.2013r. w Londynie.

Napisała między innymi „Piąte dziecko”  – utrzymana w stylistyce grozy historia rodziny, której sielankowe szczęście zostaje zburzone przez przyjście na świat odmieńca Bena. Fabuła jak z horroru staje się dla wybitnej brytyjskiej pisarki pretekstem do głębokich refleksji nad miłością macierzyńską, granicami ludzkiej wolności, współczuciem dla innych. Niewielka objętościowo powieść posiada magnetyczną siłę.

„Lato przed zmierzchem” – Kate Brown to kobieta po czterdziestce, żona i matka czworga dorosłych już dzieci, dla których gotowa była do największych poświęceń. Niespodziewanie dla siebie samej podejmuje pracę jako tłumaczka konferencyjna. Ma szansę sprawdzić swoje zdolności organizacyjne na polu zawodowym, podróżuje po świecie, odnajduje się w całkowicie odmiennej rzeczywistości. Czy w takim razie Kate może mówić o pełnej satysfakcji? Książka napisana prostym, pełnokrwistym językiem ? idealnym, gdy się chce opowiedzieć o samotności, upływającym czasie i ludzkim targowisku próżności. Arcydzieło? Prawdopodobnie najlepsza książka, jaką Lessing napisała.The Economist Jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą, fragment uzasadnienia decyzji Komisji Noblowskiej

PAŹ