ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Światowa Federacja Zdrowia psychicznego dzień 10 października ustaliła jako Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Według deklaracji WHO z 2003r.- Opieka nad zdrowiem psychicznym powinna być realizowana przez ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej oraz ośrodki środowiskowe. Duże i scentralizowane instytucje powinny być zastąpione przez bardziej dostosowane do potrzeb ośrodki zdrowia psychicznego. Bliski kontakt z personelem podstawowej opieki zdrowotnej stwarza bardzo dobre warunki dla promowania właściwego stylu życia, tak właściwego dla zachowania zdrowia psychicznego. Jest to szczególnie istotne w przypadku zagrożeń dla zdrowia, takich jak: nadużywanie nikotyny i alkoholu, nadużywanie i nieodpowiednie stosowanie leków, brak umiejętności wypoczywania, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, brak umiejętności radzenia sobie z problemami rodzinnymi i patologią rodziny. Problemy te mogą i powinny, wg strategii Unii Europejskiej dotyczącej zdrowia psychicznego, znaleźć swoje odzwierciedlenie w zakresie usług podstawowej opieki zdrowotnej. Wprowadzenie usług psychiatrycznych do Poradni Lekarza Rodzinnego, ośrodków opieki środowiskowej stanowi o włączaniu społeczeństwa w zakres promocji i rozumienia problematyki zdrowia psychicznego.

PAŹ