ŚW. KINGA - 2014 rok

Kinga to imię pochodzenia węgierskiego, wywodzące się od imienia Kunegund (przekształcenie niemieckiego im. Kunegunda). Imię to pojawiło się w Polsce w XIII wieku wraz z księżniczką węgierska Kingą, żona Bolesława Wstydliwego.

Błogosławiona Kinga (Kunegunda), urodzona w 1234 roku. Córka króla węgierskiego, żona Bolesława Wstydliwego. Po śmierci męża wstąpiła do klarysek, dla których ufundowała klasztor w Starym Sączu. Według legendy, dowiedziawszy się o braku soli w Polsce, wrzuciła do żup. węgierskich swój pierścień, który górnicy odnaleźli w pierwszej bryle soli wykopanej w Wieliczce. Jest patronką górników (wspomnienie 24 lipca).

Św. Kinga od 2007 r. jest patronką samorządowców, ponieważ: „sprawując władzę, okazała się prawdziwa matką, szczególnie wobec ubogich i uciśnionych…”. Z tej to okazji w intencji pracowników samorządowych uroczystą mszę św. odprawił Ojciec Gwardian naszego Klasztoru O. Lucjan Janas. W swojej homilii powiedział, iż sprawowanie władzy ” … jest trudną służbą społeczną, która nie zaczyna się o 7.00 i kończy o 15.00. To służba, która trwa tak naprawdę całą dobę, a bycie burmistrzem, radnym czy sołtysem to ogromna odpowiedzialność… „. Ojciec Gwardian podczas mszy św. modlił się za sprawujących władze oraz o roztropne podejmowanie decyzji wszystkich prac samorządowych. Po mszy św. grupa obecnych pracowników naszego Samorządu udała się do Ogrodu Różańcowego, gdzie pod pomnikiem swojej patronki - św. Kingi, złożyła kwiaty.

SIE