WIELKANOC

To najważniejsze i najstarsze święto religijne chrześcijan. Obchodzimy je na pamiątką Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Święto Zmartwychwstania, czyli odrodzenia i powrotu od śmierci do życia. Najlepiej do świętowania tego wydarzenia pasuje wiosna, albowiem po okresie zimowego uśpienia, wtedy właśnie przyroda budzi się do życia. Od najdawniejszych czasów jako dekorację wstawiano kwitnące forsycje, gałązki  drzew owocowych oraz gałęzie brzozy, która wcześnie wypuszcza listki. Kwiat, to symbol końca zimy, życiowej siły i radości życia. Symbolami Świąt są zwierzęta: baranek, kurczaczek i zajączek. Z religijnego punktu widzenia najważniejszym z nich jest baranek, symbolizujący niewinność, pokorę i łagodność a w związku z tym symbolizuje on osobę Jezusa Chrystusa. Czerwona chorągiewka którą często ozdabia się wielkanocne baranki, to znak zwycięstwa nad śmiercią symbol zmartwychwstania. Kurczątka podobnie jak jajka są symbolem nowego życia. Zajączek Wielkanocny jest symbolem świeckim, oznacza wiosnę i budzącą się do życia przyrodę. Bardzo pięknym Polskim zwyczajem pielęgnowanym od kilkuset lat, jest tradycja święcenia wielkanocnych pokarmów w Wielką Sobotę. Dawniej święcono całe jedzenie przygotowane na Święta. My zanosimy do kościoła małe przystrojone bukszpanem i baziami koszyczki, w których znajduje się to samo co dawniej, ale w niewielkich symbolicznych ilościach. Święcimy pieczywo, mięso, nabiał, jaja, przyprawy i często coś słodkiego. Każdy produkt ma tez znaczenie symboliczne: jajko-symbol życia , chleb – to podstawowe po żywienie człowieka a zarazem symbol braterstwa i jedności, święconka nie może obyć się bez soli, która ma właściwości oczyszczające i ochronne. Sól jest to symbol nieśmiertelności, ponieważ sama się nigdy nie zepsuje a zapobiega psuciu się innych produktów np. z warzyw czy mięsa. Chrzan – kojarzy się z siłą fizyczną a jego ostry smak wyciska łzy, na pamiątkę Męki Chrystusa. Wędlina, którą dawniej w wielu domach jedzono tylko od święta, była najbardziej wyczekiwana po długim poście, jako symbol dobrobytu i dostatku. Dla naszych milusińskich wkładamy do koszyczka cukrowe baranki, kurczaczki i czekoladowe zajączki. Każdy z nas stara się przyozdobić koszyczek gałązką bukszpanu, barwinka czy żywym kwiatuszkiem i obowiązkowo  odświętną serwetką.  Z tak przygotowanym koszyczkiem rzesze Polaków wędrują do Kościołów, aby poświęcić przygotowane pokarmy.  Koszyczek ten jest podstawą Wielkanocnego śniadania w Wielką Niedzielę. Polakom, którzy mieszkają za granicą bardzo tego zwyczaju brakuje, często więc pokonują spore odległości aby z innymi Polakami  spotkać się w tym dniu i poświęcić przygotowane pokarmy zgodnie z naszą tradycją.