Św. Agata

Św. Agata żyła w Katanii na Sycylii, pochodziła z arystokratycznego rodu. Urodziła się w 235 r. Po przyjęciu chrztu świętego postanowiła żyć w dziewictwie. Była to jej ofiara dla Chrystusa. Na urodę św. Agaty zwrócił uwagę prefekt miasta, który robił starania o jej rękę. Jednak Agata wierna Chrystusowi, odrzuciła jego oświadczyny. Ściągnęła przez to na siebie jego gniew i nienawiść. Jako wykonawca edyktu cesarskiego kazał ją zatem aresztować .

Aby ją upokorzyć i zniesławić, oddał ją do domu rozpusty. Zemsta jednak nie powiodła się. Święta bowiem zachowała niewinność. Wtedy poddał ją rożnym torturom, pastwiąc się specjalnie nad jej kobiecością: rozszarpywano jej piersi, a następnie je odcięto. Żadne tortury nie zdołały oderwać jej od wiary. W końcu wrzucono ją na rozżarzone węgle, na których zakończyła życie ziemskie 5 lutego 251 roku.

Ciało św. Agaty pochowano ze czcią, poza miastem, w bezpiecznym miejscu. Ponieważ św. Agata zakończyła życie na rozżarzonych węglach, wieki średnie uczyniły ją patronką ognia. Zwracano się do niej z prośbami, aby strzegła przed ogniem lasy i chaty z zabudowaniami i dobytkiem. W czasie pożaru wzywano jej pomocy.

Ponieważ przy produkcji dzwonów stosuje się bardzo wysokie temperatury, stąd również czczono ją jako patronkę sztuki ludwisarskiej. Uważana jest jako patronka sztuki piekarskiej, ponieważ do wypieków używa się rozpalonego pieca.

Agata została świętą a jej kult dotarł również do Polski i w związku z tym powstał zwyczaj poświęcania w dzień św. Agaty 5 lutego: pieczywa, soli i wody. Mają one chronić ludzi przed pożarem i piorunami. W czasie pożaru wrzucano do ognia kawałki poświęconego chleba i nieco soli, aby wiatr odwrócił się w korzystnym kierunku i aby zatrzymało się rozprzestrzenianie ognia.

Rodzaj tortur zadawanych św. Agacie uczyniły z niej patronkę kobiet, zwłaszcza w chorobach piersi.
Św. Agata jako szeroko znana, popularna i czczona, stała się tematem wypowiedzi artystów. Malarze i rzeźbiarze umieszczali obok niej przedmioty związane z jej męczeństwem lub płonącą chatą czy płonącą świecę.

LUT