Św. Błażej

Chociaż św. Błażej był otaczany przez wiernych wielką czcią, to o jego życiu, tak naprawdę, niewiele wiadomo. Legendy wschodnie głosiły, że pochodził z Cezarei Kapadockiej, która była znaczącym centrum wczesnego chrześcijaństwa. Studiował filozofię, został jednak lekarzem.

Po pewnym czasie porzucił swój zawód i podjął życie na pustyni. Stamtąd wezwano go na stolicę biskupa. Podczas prześladowań za czasów rządów Licyniusza (306-323) został aresztowany i uwięziony. Tam to, miał cudownie uleczyć syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość, uniemożliwiając oddychanie, tym samym chłopcu groziło uduszenie.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia w kościołach duchowni w dniu św. Błażeja święcą świece, zwane „Błażejkami” i dotykają gardła wiernych skrzyżowanymi płonącymi świecami i wypowiada słowa: „Ogniem zapalenie gardła pokonaj”.

Uzdrawiającą moc ma inhalacja dymna płonących świeczek. Kuracja niekiedy polegała tak że, na połykaniu cząstek zgaszonych świeczek (dobrze że to nie u nas ). Święcone są również czerwona jabłka, chleb, owoce, wino lub woda, które poświęcone przez kapłana nabierają mocy uzdrowienia, a dawane do spożycia pomagają cierpiącym na ból gardła.

Św. Błażej jest patronem kamieniarzy i gręplarzy, mówców, śpiewaków oraz wszystkich innych osób, które muszą dbać o gardło i struny głosowe.

Z dniem św. Błażeja łączą również przysłowia, odnoszące się do pogody:

• „Deszcz na świętego Błażeja – słaba wiosny nadzieja”
  • „Gdy śnieg na świętego Błażeja, pogodna będzie Wielka Niedziela”.

Lud widział w nim także stróża zwierząt, a miarą jego niezwykłej popularności mogą być liczne miejsca szczycące się posiadaniem relikwii, m.in.: Dubrownik, Lubeka, Moguncja, Sankt Blasien w Schwarzwaldzie czy Trewir.

LUT