ROCZNICA WYZWOLENIA PILICY

17 stycznia rocznica wyzwolenia Pilicy. Jak podaje OFM Henryk Błażkiewicz w monografii
pt.”Pilica Zarys dziejów miejscowości”, walki wyzwoleńcze o Pilicę toczyły się już od 16 stycznia 1945r.
…”szosy i pola były pełne uciekających żołnierzy niemieckich, a samoloty radzieckie rozrzuciły pierwsze ulotki, zapowiadające bliskie wyzwolenie…”
…”Następna noc upłynęła w zupełnej ciszy. Od wczesnego rana ludzie opuszczali mieszkania, lokując się w piwnicach i podziemiach kościoła reformatów. Od 9.30 walka rozgorzała na nowo. Nie ustawał grzmot czołgów, artylerii polnej, i warkot karabinów. Rosjanie atakowali Niemców, którzy zajmowali Pilicę, Dobrą, szosę od Dzwonowic, oraz wzgórza Dobskiego. O godz. 14.00 spłonął zabytkowy kościół Św. Piotra.

WYGLĄD KOŚCIÓŁKA PRZED POŻAREM

W tym samym czasie piechota radziecka podchodziła już pod miasteczko. Ostatni Niemcy w pośpiechu opuszczali Pilicę, pozostawiając kilku zabitych i wziętych do niewoli. Na Sławniowie pozostał jeden czołg, w miasteczku drugi, oraz stosy granatów, pięć pancernych i amunicji porzuconej na polach. O godzinie 15.00, po 5 latach i 136 dniach brutalnej okupacji hitlerowskiej, Pilica była wolna...”

Aby upamiętnić to doniosłe wydarzenie jedna z ulic naszego miasta nosi nazwę ul. 17-go Stycznia

STY