BARBÓRKA

4 grudnia świętują wszystkie Barbary. Imię to znane jest w Polsce od XIV stulecia. Św. Barbara jest bardzo zapracowaną świętą. Wiele grup zawodowych obrało ją za swoją patronkę. „…Jest opiekunką: architektów, cieśli, dekarzy, dzwonników, flisaków, górników, grabarzy, hutników, kamieniarzy, kapeluszników, kowali, krawców, kucharzy, ludwisarzy, marynarzy, murarzy, pompiarzy, prawników prochowni i arsenałów, rakietników, robotników, rolników, rybaków, rzeźników, saperów, strzelców, szczotkarzy, tkaczy, węglarzy, więźniów, wytwórców sztucznych ogni, żołnierzy w szczególności artylerzystów i załóg twierdz, żeglarzy. Jest uznawana za patronkę dobrej śmierci. Opiekuje się chorymi na dżumę, dziewicami i małżonkami oraz podróżnymi. Strzeże od uderzenia pioruna. Patronuje również kaplicom cmentarnym. Najbardziej jest jednak znana jako patronka górników, węgla kamiennego i brunatnego, soli, rud żelaza oraz wszelkich kruszców, minerałów i skał.
Rzeźbiarze, malarze i rozmaici twórcy przedstawiają postać św. Barbary na swój sposób jednak najczęściej przedstawiana jest z kielichem i hostią.

Parafia Rzymskokatolicka św. Barbary w Sosnowcu

Co roku 4 grudnia odbywają się nabożeństwa i świeckie uroczystości barbórkowe zwłaszcza na śląsku. Do dzisiaj barbórkowa kolacja górnicza czy imieninowa upływa pod znakiem potraw tradycyjnej kuchni śląskiej. Nie może zabraknąć: kwaśnicy po śląsku, zupy ogonowej, pieczonej gęsi z piwem czy schabu sztygarskiego. Wielką specjalnością jest biermuszka ze śliwkami, galert z golonki i szłapek świnioka. Na deser obowiązkowo śląskie ciasto z kruszonką i oczywiście kruszon piwny ….”

Dawniej kiedy nie było stacji meteorologicznych, przekaźnikowych ludzie obserwowali przyrodę, życie i zachowanie zwierząt i na tej podstawie tworzyli prognozę pogody na cały rok. Spostrzeżenia te zapisywali i tak powoli zaczął powstawać ludowy kalendarz pogodowy.Kiedy ich przewidywania przez kila lat się sprawdzały były kanwą do powstania wielu porzekadeł i przysłów. Z naszego zasobu bibliotecznego z WIELKIEJ KSIĘGI PRZYSŁÓW wybraliśmy kilka:

• „św. Barbara po lodzie, Boże Narodzenie po wodzie” (i odwrotnie);
  • „na św. Barbarę jeżeli mróz i pogoda, zima będzie lekka i bez śniegu” ;
  • „niechaj każdy pamięta jaka Barbara, takie święta”;
  • „gdy w św. Barbarę ostre mrozy, to na zimę gotuj wozy, a gdy roztajanie, każ opatrzyć sanie”;

Zobaczymy, które z nich się sprawdzi ?

Wszystkim Basiom, Baśkom, Bachom, Basiulom, Bajom, Basiczkom , Barbórkom i Barbarom składamy najlepsze życzenia!

Przy opisie korzystaliśmy z książek: BIESIADA POLSKA i ŚWIĘCI NA KAŻDY DZIEŃ

GRU