CEDRON

Z pośród obrzędów Wielkiego Tygodnia obchodzonych w rożnych regionach Polski w naszej miejscowości zachował się zwyczaj zwany „CEDRON” na pamiątkę przejścia Chrystusa przez rzekę Cedron – czyli rytualne oczyszczenie. W nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek przed wschodem słońca należało się udać do źródeł rzeki, potoku lub strumyka i tam dokonać symbolicznego obmycia. Wierzono, że w tym dniu woda nabiera cudownych właściwości, zabiera wszelkie choroby, a obmytemu w połączeniu z modlitwą zapewnia zdrowie i moc życiową, wierzono że odrodzi się jako zdrowy i silny człowiek. Do źródła należało udać się w milczeniu, pogrążając się w cichej modlitwie, nie rozmawiając z nikim i nie oglądając się za siebie, aby ” złe moce” nie podążały za idącym. Po przyjściu do źródła należało obmyć twarz, ręce i kolana. Miało to chronić  przed chorobami reumatycznymi. Woda leczyła oczy, choroby skórne, a dziewczętom i kobietom dodawała urody, powabu i czaru. Płukano również usta i zęby. Należało tej również się napić. Wodę nabierano do naczynia i przynoszono do domu. Kropiono nią wszystkie pomieszczenia domu, oraz chlewy i obory, dawano ją także do picia zwierzętom. Do domu należało wracać również  w milczeniu, nie oglądając się za siebie ale inna drogą. Zwyczaj ten był charakterystyczny  dla Polski południowej i Śląska, był to zwyczaj nie tylko religijny, ale także w znacznej mierze oczyszczający i profilaktyczny, bo takie właściwości przepisywano od wieków wiosennej żywej wodzie.  Zwyczaj ten jest żywy do dziś w naszej miejscowości, chociaż trzeba obiektywnie powiedzieć, że stopniowo zanika. Gospodarze wróżyli sobie z panującej rano w Wielki Piątek pogody, w myśl przysłowia: „Jeśli w Wielki Piątek rosa – ładne będą prosa, jeśli deszcz pokropi – radujcie się chłopi”. Wielki Piątek już jutro. Przypominamy i zapraszamy do kultywowania tej ginącej tradycji, zwłaszcza że mamy piękną rzekę Pilicę i czystą źródlaną wodę.