„NARODOWE CZYTANIE” 2016 3 wrzesnia 2016r

„NARODOWE CZYTANIE” 2016

3 września odbyła się w naszym kraju akcja”Narodowe czytanie”. To już trzeci raz odbyło się również ono w Pilicy. Do akcji włączyły się Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy a miejscem imprezy była aula naszego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Elżbiety z Pilczy. Projekty plakatów wykonał Aleksander Kot. Zgromadzoną publiczność przywitała dyrektor LO Pani Anna Woźniczko. List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do organizatorów i publiczności, odczytała  Sekretarz UMiG  Pani Anna Kulczak. W tym roku wybrano powieść H. Sienkiewicza „Quo vadis”. To trudna powieść, odległa czasowo. Jej akcja rozgrywa się w Starożytnym Rzymie za czasów panowania Cesarza Nerona.  Aby wprowadzić widzów w klimat powieści postanowiliśmy i tym razem wprowadzić elementy dekoracji, stroje, które mogłyby ewentualnie wyglądać podobnie, jak w tamtych czasach. Nie było to łatwe, bo przecież nie jesteśmy profesjonalistami. No ale z drugiej strony…usiąść przy stole i tylko przeczytać wybrane fragmenty? No nie! Przecież musimy coś z siebie dać. Fragmenty powieści wybrały i nad całością czuwały nasze dwie polonistki: Alicja Barczyk i Iwona Kuraś. Do czytania zgłosili się nauczyciele, pracownicy biblioteki, mieszkańcy oraz uczniowie. Dekoracje przygotowała Pani Jolanta Opiłka, a stroje przygotowała Pani Renata Mrozińska. Rekwizyty (wazony, amfory, patery i in.) pochodziły od naszych mieszkańców. Nad oprawa muzyczną czuwał Wojtek Stolarski, a zdjęcia robił Pan Kamil Rzadkiewicz. Czy się udała akcja? Ci, którzy znaleźli czas i przyszli oceniają wydarzenie, wkład pracy wszystkich – bardzo wysoko. Natomiast Ci, którzy mogli być a nie skorzystali zadają pytanie: czy można to jeszcze powtórzyć? bo zachęceni przez innych, zaciekawieni może by tym razem…? No niestety nie będzie to możliwe, ponieważ akcja wyznaczona jest na konkretny dzień i powtórka nie jest przewidziana. Wystąpili:

• Dyrektor LO Anna Woźniczko i Dyrektor biblioteki Anna Kowalska -witające gości.
  • Sekretarz UMiG Pani Anna Kulczak – przekazuje przesłanie Prezydenta RP.
  • Aleksander Chmielewski jako Petroniusz, Anna Gajek  jako Eunice.
  • Petroniusz, Eunice i Marek Winicjusz (Grzegorz Rodacki)
  • Marek Winicjusz (Grzegorz Rodacki)
  • Akte (Ewa Żurawska)
  • mały Aulus (Wojtuś Gajek) oraz od lewej Katarzyna Reder i Julia Leszczyńska jako narratorki.
  • Milena Kurczek jako Ligia (patrycjuszka)
  • Ligia, chrześcijanka- narratorka (magdalena Lis)
  • Stanisława Uliniarz (narratorka)
  • Piotr Jurczak jako Kryspus
  • Ligia i Piotr Apostoł (Andrzej Fabjański)
  • Petroniusz (Aleksander Chmielewski)  i  Marek Winicjusz ( Grzegorz Rodacki
  • Neron (Zbigniew Bzdęga), Tygellin (Arkadiusz Tokarski),  narrator (Wiktoria Karpała), narrator (Julia Leszczyńska)
  • Neron(Zbigniew Bzdęga), Tygellin (Arek Tokarski, narratorzy (Wiktoria Karpała, Julia Leszczyńska, Karolina Nowakowska, Katarzyna Reder) Petroniusz(A. Chmielewski), mały Aulus (Wojtek Gajek)
  •  narrator (Katarzyna Reder)
  • Chilon (Sławek Woźniczko)
  • Ligia-chrześcijanka (Milena Kurczek)
  • Akte(Ewa Żurawska), narratorzy (Stanisława Uliniarz i Magdalena Lis) Marek Winicjusz(Grzegorz Rodacki), Ligia-chrześcijanka(Milena Kurczek), Kryspus(Piotr Jurczak)
  • Eunice(Anna Gajek), Akte (Ewa Żurawska)
  • Piotr Apostoł (Andrzej Fabjański), Kryspus (Piotr Jurczak), narrator (Stanisława Uliniarz)
  • narrator (Renata Kowalczyk)
  • narratorki(Julia Leszczyńska, Karolina Nowakowska), Petroniusz i Eunice
  • narratorzy (Julia Leszczyńska, Karolina Nowakowska, Wiktoria Karpała, Katarzyna Reder, Andrzej Grabowski) Petroniusz, Eunice, Akte, Marek Winicjusz
  • mały Aulus(Wojtus Gajek) sypie płatki róż na „ucztujących”.Obok z lewej nasz dekoratorka Jolanta Opilka
  • Marek Winicjusz(Grzegorz Rodacki), Akte(Ewa Żurawska), narrator (Andrzej Grabowski)
  • śmierć Petroniusza i Eunice
  • narrator (Andrzej Grabowski)
  • narratorki (Anna Kowalska i Julia Leszczyńska)
  • nasze scenarzystki i reżyserki (Alicja Barczyk i Iwona Kuraś)
  • nasza wierna publiczność
  • Pan dr Józef Słaboń dziękuje wykonawcom w imieniu publiczności.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy dziękuje wszystkim  tym, którzy pomogli zrealizować tegoroczna akcję”Narodowe czytanie”. Dziękujemy Pani dyrektor Annie Woźniczko, gronu pedagogicznemu i społeczności uczniowskiej naszego LO za udostępnienie auli i mocne zaangażowanie się w przedsięwzięcie. Sekretarzowi UMiG Pani Annie Kulczak za odczytanie przesłania Prezydenta RP i oficjalne rozpoczęcie czytania powieści w Pilicy.Reżyserkom:Pani Alicji Barczyk i Pani Iwonie Kuraś za dobór tekstów oraz czuwanie nad czytaniem tej trudnej powieści. Dziękujemy Pani Jolancie Opiłka za wykonanie elementów dekoracyjnych, a Pani Renacie Mrozińskiej za wykonanie kostiumów i scenografii. Dziękujemy Wojtkowi Stolarskiemu za pracę przy nagłośnieniu.  Dziękujemy Panu Kamilowi Rzadkiewiczowi za wykonanie zdjęć. Dziękujemy Panu Aleksandrowi Kot za wykonanie projektów plakatów i udostępnienie zdjęć , które Państwo mogą obejrzeć. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim czytającym, a nade wszystko dziękujemy wszystkim tym , którzy są wiernymi naszymi”fanami” i którzy mimo rożnych innych zajęć znajdują czas aby uczestniczyć w realizowanych przez nas przedsięwzięciach. Dziękuję również Panu doktorowi Józefowi Słaboniowi za słowa uznania, które w imieniu publiczności skierował pod adresem organizatorów i wykonawców. Dyrektor biblioteki Anna Kowalska