Wizyta u sąsiadów

WIZYTA U SĄSIADÓW

Jesienią 2016r Szkoła Podstawowa w pobliskim Gieble przystąpiła do realizacji projektu „Dzień w Średniowieczu”. Projekt poruszał różne aspekty życia w tym okresie.

Jeden z etapów dotyczył rozwoju piśmiennictwa, książki. Realizując to zadanie, w ramach współpracy z naszą biblioteką przygotowaliśmy lekcję biblioteczną na temat historii książki. Uczniowie ze Szkoły w Gieble odwiedzili bibliotekę w naszym klasztorze, a następnie gościli MGBP, gdzie wysłuchali prelekcję „Zagłębie Opłatkowe”. Korzystając z okazji odwiedzili wystawę w ratuszu „Śladami Pilickich Żydów” (pisaliśmy o tym w Naszej Pilicy)

Myślę, że wizyta w naszej miejscowości utkwiła w pamięci zwiedzających. Nadszedł marzec i podsumowanie projektu, na które zostaliśmy zaproszeni. No i to co pokazali uczniowie przeszło oczekiwania. Pokazano między innymi – historię herbu Giebła, historię rodów – Giebelskich, historię oraz makietę kościoła w Gieble, a także kostiumy, zagadki związane ze średniowieczem.

Uczniowie pięknie wykonali średniowieczną pieśń „Bogurodzica” , pokazali także jak jak zmieniał się język, znaczenie słów na przestrzeni dziejów.
To co nas jako bibliotekarzy ucieszyło to „wykonanie średniowiecznej księgi”, która miała skórzaną oprawę, zdobioną ornamentami, spięta łańcuchem oczywiście grube kartki, zamykana na kłódkę. Całość dopełniał „kopista” który gęsim piórem i inkaustem z iście benedyktyńską cierpliwością, mozolnie przepisywał księgę litera po literze. ( I tutaj właśnie uwidocznił się wpływ wizyty w bibliotece klasztornej, oraz w Dziale Starodruków Biblioteki Śląskiej)

Bardzo smaczne były potrawy przygotowane (według starodawnych receptur) do degustacji: fasola z jarzynami, ciecierzyca z czosnkiem, kasza prażona z jabłkiem i cynamonem – jako deser. Do picia oczywiście niezawodna miętowa herbata.

Gratulujemy pięknie zrealizowanego zadania. Cieszymy się, że mogliśmy dołożyć doń naszą maleńka cegiełkę.

Dziękujemy Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu oraz całej Społeczności Uczniowskiej za zaproszenie na jego podsumowanie.