Narodowe Czytanie 2018 - relacja

8 września o godz. 17.00 w Auli Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy odbyło się „Narodowe Czytanie” pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Organizatorami kolejnej edycji byli: Burmistrza Miasta i Gminy w Pilicy, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy oraz Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy.

Powieść Żeromskiego czytali uczniowie Szkół gminy Pilica : Szkoła Podstawowa nr 3 w Dzwono-Sierbowicach, Szkoła Podstawowa nr 1 w Pilicy, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wierbce oraz Liceum Ogólnokształcące w Pilicy. W czytaniu wzięli też udział Burmistrz Pan Artur Janosik, Pani Sekretarz Anna Kulczak i Magdalena Lis, która reprezentowała Bibliotekę Publiczną w Pilicy. Dekoracją zajęła się Pani Magdalena Szymczyk, oprawą muzyczną – Bartosz Kuraś i Bartłomiej Janicki. Ponadto duży wkład i zaangażowanie wniosły scenarzystki i reżyserki. Polonistka – Pani Iwona Kuraś i emerytowana  polonistka – Pani Alicja Barczyk. Imprezę prowadziły: Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Pani Anna Woźniczko i p.o. Dyrektora Pani Renata Kowalczyk.  Po zakończeniu spotkania, Pan dr Słaboń podziękował wykonawcom i wręczył nagrody książkowe. Również Pani Renata Wyrodek podarowała 1 egz. „Przedwiośnia” dla ucznia LO w Pilicy, a drugi egz. dla czytelnika w MGBP w Pilicy. Okolicznościową pieczęć, którą otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenckiej, każdy uczestnik akcji mógł ostemplować swój egzemplarz „Przedwiośnia” S. Żeromskiego lub zabrać ze sobą kartkę z pieczątką do wklejenia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wykonawcom, organizatorom oraz Państwu -Publiczności, która , mamy nadzieję, miło spędziła ten sobotni wieczór wsłuchując się we fragmenty powieści. Oprócz promocji czytelnictwa, chcieliśmy jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku i uczcić program obchodów w roku jubileuszowym.