DKK - ze spotkania 30.01.2015 r

Odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Wierbce.

„Dobre dziecko” Romy Ligockiej to kontynuacja „Dziewczynki w czerwonym płaszczyku” … ale tak różna – mimo, że pisze ją ta sama autorka. Może dlatego, że są to wyłaniające się w pisarce uczucia, które z wiekiem dojrzewały? Trudno to stwierdzić. Czasem tekst czyta się tak, jakby pisały je dwie różne osoby – a może w samej autorce są dwa charaktery? Tak jak w nauczycielce?

To opowieść o niezwykle emocjonalnej więzi córki z matką, miłości, samotności i cierpieniu. To swoiste wołanie o miłość. Bunt przeciwko temu jak zwraca się do Romy całe otoczenie prowadzi do zaburzeń emocjonalnych. To niemiłe czytać jak bliskie osoby ranią się i wpędzają w poczucie winy… ale przecież czy my tak nie robimy?  Mimo tego, że wojna skończyła się dawno?

Polecamy – bo to w tym wypadku nie wojna była przyczyną pytania: Czy byłam/ jestem dobrym dzieckiem? A ludzie, którzy ją otaczali….

LUT