Skróty klawiszowe:

wielkość tekstu: A A A

Menu dodatkowe
Zapewniamy
  • Ciekawą lekturę
  • Bogaty księgozbiór
  • Czytelnię internetową
  • Katalog księgozbioru on-line
  • Wystawy, eventy, spotkania

Kalendarz

Ciekawostki

  • Na mocy uchwały Gromadzkiej Rady Narodowej w Pilicy z 1948r została utworzona Gromadzka Biblioteka Publiczna w Pilicy. Pierwszą Bibliotekarką była pracownica Urzędu Gminy Pani Kotnis ...Na mocy uchwały Gromadzkiej ... - czytaj dalej
  • Po przywróceniu naszej miejscowości praw miejskich Biblioteka nasza zmieniła swój status i stała się Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Pilicy a na jej czele od tej chwili stoi ...Po przywróceniu naszej ... - czytaj dalej
  • Obecnie organizacja biblioteki przedstawia się następująco: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy – centrala oraz dwie filie w Sławniowie i Wierbce. Od 2003 roku Biblioteka w ...Obecnie organizacja ... - czytaj dalej

X SPOTKANIA Z HISTORIĄ

Strona główna » Aktualności » X SPOTKANIA Z HISTORIĄ

X Spotkania z Historią i Kulturą już za nami.  Spotkanie zorganizowane pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Pilica, na które przybyła Pani Janina Dulbińska – Przybylik – sekretarz Miasta i Gminy, przewodnicząca Rady Miasta i Gminy  – Pani Barbara Przybylik, wice przewodniczący Rady Miasta i Gminy Pan Andrzej Grabowski, radna Dobrakowa , przewodnicząca KGW Pani Lucyna Borówka z członkiniami KGW, dyrektorzy szkół naszej gminy: Pani Anna Woźniczko, Pani Danuta Kot i Pan Aleksander Chmielewski. Obecna była również kierownik SKOK-u Stefczyka Pani Bożena Chmielewska. Jak zwykle niezawodni byli członkowie Klubu Seniora w Pilicy z Panią prezes Heleną Wojas. Nie zabrakło władz Towarzystwa Jurajskiego: prezesa Pana Piotra Ormana, skarbnika Pana Michała Demela i oczywiście sekretarza Pana Aleksandra Kota. Licznie przybyli wierni uczestnicy naszych spotkań z Tychów, Dobrakowa, Zawiercia, Kidowa, Wierzbicy no  i oczywiście  Pilicy.

Prelekcję na temat wyzwolenia Jury i Pilicy przygotował pan A. Kot. Nie posiadamy zbyt wielu zdjęć z tego okresu dotyczącego samej Pilicy w związku z tym zwracamy się z prośbą do tych osób, które może są w posiadaniu fotografii dotyczących interesującego nas tematu o ich udostępnienie. Z góry dziękujemy.
Dalsza część spotkania miała inny, bardziej nastrojowy charakter. Wystąpiła młoda osoba – Emilia Roszczypała, której korzenie rodzinne sięgają do Dobrakowa, a obecnie mieszka w Bytomiu. Ma zaledwie 9 lat, ale Jej dorobek artystyczny jest imponujący. Jest zdobywczynią wielu nagród i wyróżnień w konkursach o zasięgu regionalnym, a także międzynarodowym. W swoim repertuarze ma różne piosenki. Nam zaprezentowała dwie pieśni patriotyczne, kolędy i pastorałkę. Wykonała też „List do matki” z repertuaru W. Willas jako prezent dla babć dziadków z okazji zbliżającego się ich święta.
 
Z koncertem kolęd, pastorałek i piosenek zimowych wystąpił również  znany nam dobrze z innych występów duet Barbara Rymarowicz i Kamil Rzadkiewicz. Oboje bardzo uzdolnieni mieszkańcy naszej Pilicy.
Barbara – obdarzona piękną, niepowtarzalną barwą głosu, jest studentką edukacji muzycznej, do niedawna solistka zespołu „Druga strona ciszy”. Obecnie całą swą uwagę i czas wykorzystuje na napisanie pracy magisterskiej z zakresu zespołów folklorystycznych, a konkretnie zespołu „Wolbromiacy”.
Kamil- to również mieszkaniec naszej Pilicy, młody człowiek bardzo uzdolniony muzycznie. Gra na wielu instrumentach między innymi na gitarze i klawiszach. Od wielu lat jest członkiem Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Dzwono-Sierbowicach.

Było to X Spotkanie z historią i kulturą oraz  5 lecie powstania Towarzystwa Jurajskiego. Jak więc na mały jubileusz przystało, nie mogło zabraknąć „urodzinowego” tortu i świec.
Spotkanie było bardzo udane. Świadczyły o tym ciepłe słowa Sekretarz Miasta i Gminy skierowane pod adresem tak wykonawców jak i organizatorów imprezy. Pani Sekretarz w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Pana Artura Janosika przekazała uczestnikom podziękowania w postaci książek, oczywiście z pamiątkowym, okolicznościowym wpisem.
Kwiaty i słowa podziękowania otrzymali nasi wykonawcy od Prezes Klubu Seniora Pani Heleny Wojas. Członkowie Klubu Seniora nagrodzili figurkami aniołów organizatorów i pomysłodawców Spotkań z Historią.

Za ciepłe słowa i wyróżnienia dziękujemy w imieniu Wszystkich nagrodzonych. Dziękujemy Panom Jarosławowi Rybczyńskiemu i Andrzejowi Grabowskiemu za pomoc w przygotowaniu koncertu. Zdjęcia robił i filmował Pan Szymon Kot, za które serdecznie dziękujemy.
Dziękujemy uczestnikom naszych Spotkań z Historią i Kulturą, którzy nie tylko wspierają nas swą obecnością, ale podsuwają pomysły, przynoszą fotografie, aby ocalić od zapomnienia jak największą część historii naszej Małej Ojczyzny.

czytano: 606 razy

autor: bibliotekapilica.pl

data dodania: 2015-01-22 14:32:08

Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy
ul. Zawierciańska 12, 42 - 436 Pilica

tel.: 32 673 51 43
e-mail: biblioteka_pilica@poczta.onet.pl

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy, biblioteka Pilica
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna