BARBÓRKA

To święto górników, architektów, inżynierów, wytwórców broni, pirotechników, geologów, pracowników szybów wiertniczych i innych osób  wykonujących zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych obchodzone w dniu ich patronki – św. Barbary. Jak głosi legenda św. Barbara była bardzo romantyczna, heroiczna, codziennie utrzymywała kontakt z rzeczywistością nadprzyrodzoną. Była ona piękną córką poganina Dioskura – wysokiego urzędnika Bitynii. Przyjęła chrzest i złożyła ślub czystości. Gdy jej ojciec dowiedział się o tym, zaciągnął córkę przed prefekta cesarskiego Marcjana, aby ją skazał, on jednak próbował przekonać dziewczynę, by odstąpiła od swych niemądrych postanowień. Jednakże wobec niewzruszonej postawy Barbary, która określała się jako chrześcijanka na życie i wieczność nie uległa Marcjanowi, który na prośbę Dioskura kazał ją biczować, ale bicze były dla niej jak pióra pawia. Odcięto jej pierś i nagą ciągnieto przez miasto, ale tajemnicze płótno niesione wiatrem zakryło ją, aby uszanować jej wstydliwość. Została skazana na stos ale ogień zgasł cudownie, wówczas ojciec zażądał kary śmierci,  gdy zapadł wyrok  skazujący, sam uciął jej głowę ( ok. 306 roku). Św. Barbara z czasem stała się patronką dobrej śmierci i trudnej pracy.

GRU