O. HENRYK BŁAŻKIEWICZ

Wczoraj 13 października zmarł O. Henryk Błażkiewicz. Urodził się 18 sierpnia 1930 r. w Pilicy. W 1948 r. wstąpił do Zakonu Franciszkanów- Reformatów. Ukończył Studia filozoficzno-teologiczne w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. W 1955 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Po ukończeniu studiów specjalistycznych na Uniwersytecie Katolickim w Lublinie. W 1966 r. otrzymał stopień doktora historii Kościoła. W czasie pracy duszpasterskiej wygłosił kilkaset rekolekcji dla wiernych w parafiach. Jako naukowiec przeprowadził wiele konferencji religijnych dla osób duchownych. Autor prac historycznych z zakresu dziejów szkolnictwa parafialnego w diecezji Przemyskiej, a także  prac z zakresu filozofii i teologii . Prace O. Błażkiewicza publikowane były w czasopiśmie poświęconym dziejom Kościoła i kultury katolickiej w Polsce pt. „Nasza Przeszłość”. Jest autorem, bardzo ważnej dla nas piliczan, monografii pt. ” Pilica .Zarys dziejów  miejscowości”.

Jest to dzieło, które jest podstawowym kompendium wiedzy na temat historii naszej miejscowości od czasów najdawniejszych. Jest ona podstawą bibliografii każdej pracy magisterskiej bądź licencjackiej dotyczącej Pilicy.

1 czerwca 1999 r. Rada Miasta i Gminy Pilica nadała O. Henrykowi Błażkiewiczowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Pilica.

Zmarł 13 października 2014 r. w Krakowie, gdzie mieszkał przez ostatnie lata . Będzie w naszej pamięci nie tylko jako osoba duchowna, ale przede wszystkim jako rodak , piliczanin, który podczas swojego pobytu w rodzinnej miejscowości, spacerował ulicami  miasteczka. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 16 października o godz. 13.00 w Klasztorze ojców Franciszkanów w Pilicy. Pożegnajmy więc   naszego rodaka i odprowadźmy  na miejsce wiecznego spoczynku.

PAŹ