
bibliotekapilica.pl
Klubu Małego Bystrzaka - I spotkanie
31
maj
2023
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
4 sierpień 2014 to 94 rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Był on polskim poetą czasów wojennych. Jako żołnierz Armii Krajowej dotarł do stopnia podchorążego, był również podharcmistrzem Szarych Szeregów. W czasach okupacji ściśle związany z pismem „Płomienie” i miesięcznikiem „Droga”. Śmierć poniósł jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej w czasie powstania warszawskiego (04.08.1944 r.)
Krótki życiorys Krzysztofa Baczyńskiego jest bardzo typowy dla pokolenia jego rówieśników: matura w czerwcu 1939, na parę tygodni przed wybuchem drugiej wojny światowej. Cały okres wojenny Baczyński spędził w Warszawie, studiował przez krótki czas polonistykę w tajnym uniwersytecie stołecznym. W czerwcu 1942 r. wziął ślub z koleżanką ze studiów, Barbarą Drapczyńską, która również zginęła w powstaniu.
Baczyński zaczął pisać bardzo wcześnie. Pisał głównie poezję. Jego najdawniejszy wiersz pochodzi z roku 1936. Mimo to przed rokiem 1939 nie ogłosił on drukiem żadnego utworu, chociaż zadebiutować pragnął. Dopiero podczas okupacji hitlerowskiej Baczyński jako poeta wielkimi krokami szedł naprzód. Patriotyzm w jego utworach nie sprowadza się do łatwych haseł. Jest on gorzki i bolesny.
W naszych zbiorach posiadamy następujące pozycje tego wybitnego poety:
Zachęcamy do lektury.
W naszej bibliotece
W najbliższym czasie
nie ma żadnego wydarzenia.
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.