70 – ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

1 sierpień 2014 to  70 – rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Powstaniem warszawskim nazywamy walkę zbrojna z Niemcami stoczoną w stolicy Polski w czasie od 1 sierpnia do 2 października 1944 r. siłami okręgu warszawskiego Armii Krajowej przy współudziale innych organizacji polskiego ruchu oporu. W tej walce wzięła czynny udział ludność stolicy. Na jej niezłomnej i ofiarnej postawie opierał się zbrojny wysiłek powstańców, ona ponosiła najcięższe straty od ognia niemieckiej artylerii i lotnictwa, ona wreszcie stała się w początkach powstania państwa najdzikszych okrucieństw wroga. Wybuch powstania miał w konsekwencji tragiczne skutki: zginęło w nim ponad 150 tys. ludzi, w tym znaczna część patriotycznej młodzieży

Powstanie miało określone cele polityczne i wojskowe. Jak wiadomo, zakończyło się klęską i wyznaczonych celów nie osiągnęło. Tym niemniej jednak jest i pozostanie w dziejach ojczystych wypadkiem wielkim, wstrząsającym.

Bronisław Komorowski dwa dni przed rocznicą wybuchu powstania podpisał ustawę podczas spotkania z powstańcami warszawskimi. Zapisano w niej, że znak Polski Walczącej, będący symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa głosi, że otaczanie Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.

SIE