
bibliotekapilica.pl
"Muzeum w pudełku"
4
mar
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
20 czerwiec – Boże Ciało. Jest to święto religijne w Kościele rzymskokatolickim. Jest to święto Eucharystii, czyli inaczej Komunii Świętej- sakramentu, w którym Chrystus staje się obecny pod postaciami chleba i wina.
Skąd się wzięła nazwa Boże Ciało?
Nazwa Boże Ciało ma związek z sakramentem Eucharystii, w czasie którego chleb przemienia się w ciało Chrystusa, czyli ciało Boga. Inna, rzadziej używana nazwa tego święta, to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
Boże Ciało jest świętem ruchomym. Oznacza to, że każdego roku może wypadać w trochę innym terminie, chociaż zawsze późną wiosną – w końcu maja lub w czerwcu. Dokładna data Bożego Ciała w danym roku zależy od terminu Wielkanocy, które również jest świętem ruchomym. Boże Ciało jest obchodzone zawsze sześćdziesiąt dni po Wielkanocy. Ma to miejsce najwcześniej 21 maja, a najpóźniej 23 czerwca, zawsze w czwartek.
Procesje Bożego Ciała
Odbywają się w Polsce bardzo uroczyście przez cała oktawę. Uczestniczą w nich duchowni, członkowie cechów niosący swoje chorągwie i znaki, bractwa kościelne, wojsko, strażacy, dziewczynki sypiące kwiaty oraz rzesze wiernych. W dawnych wiekach w procesjach brali udział również królowie ze swoimi dworzanami. Wierni idą drogami albo ulicami przystrojonymi, podobnie jak na Zielone Świątki, gałęziami i kwiatami, zmierzając do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich uczestnicy procesji odmawiają modlitwy i słuchają fragmentów Ewangelii, tematycznie związanych z Eucharystią. Na zakończenie ksiądz błogosławi wiernych Najświętszym Sakramentem umieszczonym w monstrancji.
Przy opracowaniu wpisu korzystaliśmy z następujących pozycji:
W naszej bibliotece
W najbliższym czasie
nie ma żadnego wydarzenia.
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.