ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „…dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie…”
Współcześni poeci opowiadają o życiu, o rzeczywistości, o świecie, o poszukiwaniu własnej tożsamości. Bardzo często pojawiają się emocje. Opierają się o zdarzenia rzeczywiste. Poszukują lepszego świata. Wielką inspiracją do pisania są wspomnienia.

Dziś prezentujemy wiersz z tomiku „Poezje wybrane” Stefana Jurkowskiego. Jego wiersze znajdują się w wielu almanachach poezji i antologiach. Jak sam autor powiedział: …”uprawia krytykę literacką, publicystykę kulturalną, felietonistykę. Jest laureatem wielu konkursów i zdobywcą cennych nagród. Za działalność w Związku Literatów Polskich został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi . Obecnie jest wiceprezesem Zarządu oddziału Warszawskiego ZLP, członkiem Prezydium Zarządu głównego ZLP oraz przewodniczącym Komisji Kwalifikacyjnej przy Prezydium ZLP. Poeta związany jest z Pilicą- to wnuk powstańca styczniowego. W swoich wierszach powraca do wspomnień, które wiążą się z naszą miejscowością. Był gościem jednego ze „ Spotkań z Historią”.

Nad grobem Alfreda Łaszowskiego

najpierw
mój dziadek sadził brzozy
przy drodze na górę świętego piotra

na szczycie góry cmentarz
jeszcze pusty-bez ciebie

długo przed tobą
z każdą wiosną dziadek schodził w głąb czasu
brzozy niosły go ku grobom

Alfred Łaszowski poeta wnuk Wandy Moesówny – kolega Tuwima, Przybosia- pochowany 1996r na cmentarzu na wzgórzu Św. Piotra.

Więcej http://www.jura-pilica.com/?23-marca-2013.-iii-spotkania-z-historia-,515