Skróty klawiszowe:

wielkość tekstu: A A A

Menu dodatkowe
Zapewniamy
  • Bogaty księgozbiór
  • Czytelnię internetową
  • Katalog księgozbioru on-line
  • Wystawy, eventy, spotkania

Kalendarz

Ciekawostki

  • Na mocy uchwały Gromadzkiej Rady Narodowej w Pilicy z 1948r została utworzona Gromadzka Biblioteka Publiczna w Pilicy. Pierwszą Bibliotekarką była pracownica Urzędu Gminy Pani Kotnis ...Na mocy uchwały Gromadzkiej ... - czytaj dalej
  • Po przywróceniu naszej miejscowości praw miejskich Biblioteka nasza zmieniła swój status i stała się Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Pilicy a na jej czele od tej chwili stoi ...Po przywróceniu naszej ... - czytaj dalej
  • Obecnie organizacja biblioteki przedstawia się następująco: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy – centrala oraz dwie filie: w Sławniowie i Wierbce. Od 2014 roku Biblioteka w ...Obecnie organizacja ... - czytaj dalej

Żegnamy Bibliotekarkę

Strona główna » Aktualności » Żegnamy Bibliotekarkę

Stanisława Karcz (1923-2014)

Ze smutkiem i żalem przyjęliśmy  wiadomość, że 26 lutego 2014r odeszła na zawsze z grona bibliotekarskiego, długoletnia i zasłużona pracownica Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy.

Urodziła się  24.04.1923r w Sułoszowie. Swoje dorosłe życie związała z Pilicą, a zawodowe z biblioteką. W 1950r rozpoczęła pracę w ówczesnej   Gromadzkiej Bibliotece Publicznej w Pilicy jako jej kierowniczka, pełniąc  tę funkcję  do 1980r. Jednak po przejściu na emeryturę pracowała nadal   w Bibliotece w niepełnym wymiarze czasu do roku 1995.

W latach 1963-1964 uczestniczyła w kursie dla pracowników bibliotek powszechnych, a 24.02.1965 złożyła egzamin końcowy przed Państwową Komisją Egzaminacyjną w Krakowie, powołaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki – Departament Biblioteka.

Pani Stanisława była wyjątkowo pracowita i niezwykle skromna. Była nie tylko bibliotekarką – ale pełną serca wychowawczynią młodego pokolenia. Gromadziła książki,  które wtedy  pochodziły z zakupów i przydziałów. Tworzyła pierwsze katalogi. Miała ogromny wpływ na rozwój czytelnictwa zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Organizowała konkursy czytelnicze, wystawki okolicznościowe i spotkania z autorami (m.in. z Marianem Brandysem) Pani Stanisława miała świadomość, iż w trudnych powojennych czasach zawód bibliotekarz – to bardzo odpowiedzialna służba społeczna, to …”uczestnictwo w procesie edukacyjnym społeczeństwa, a także dbałość o zachowanie utrwalonego na piśmie dziedzictwa kulturowego”… Łącznie przepracowała  w bibliotece 45 lat.

W latach 60 –tych  w bibliotece przy ul. Markowskiej skupiało się życie kulturalne w Pilicy. Biblioteka miała jeden z pierwszych telewizorów i starsze pokolenie mieszkańców i czytelników pamięta,  jak gromadziło się w czytelni biblioteki, aby bacznie śledzić kolejne odcinki „Czterech pancernych i psa”.

Dodać należy , iż jako młoda dziewczyna działała w Ruchu Oporu w szeregach AK w okresie od stycznia 1943 do stycznia 1945r, co potwierdza legitymacja  ZBOWID.

Była jedną z pierwszych członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Pilicy. Działała w nim od roku 1960r. To w czytelni biblioteki członkinie KGW organizowały swoje spotkania, na których planowały udział  w życiu kulturalnym i społecznym naszej miejscowości.

Życie Pani Stanisławy wypełnione było troską o rodzinę i pracą w bibliotece, (która była jej drugim życiem.)Do końca interesowały Ją książki i czytelnicy oraz nowy lokal biblioteki . Dobro innych, było zawsze ważniejsze od dobra osobistego. Zawsze skromna, bardzo pogodna i uśmiechnięta –taka pozostanie w naszych sercach i w naszej pamięci.

czytano: 636 razy

autor: bibliotekapilica.pl

data dodania: 2014-02-27 13:32:54

Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy
ul. Zawierciańska 12, 42 - 436 Pilica

tel.: 32 673 51 43
e-mail: biblioteka_pilica@poczta.onet.pl

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy, biblioteka Pilica
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna