Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biblioteka_pilica@poczta.onet.pl

32 67 351 43

Katalog on-line

Aktualności

Żegnamy Bibliotekarkę

Żegnamy Bibliotekarkę

Stanisława Karcz (1923-2014)

Ze smutkiem i żalem przyjęliśmy  wiadomość, że 26 lutego 2014r odeszła na zawsze z grona bibliotekarskiego, długoletnia i zasłużona pracownica Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy.

Urodziła się  24.04.1923r w Sułoszowie. Swoje dorosłe życie związała z Pilicą, a zawodowe z biblioteką. W 1950r rozpoczęła pracę w ówczesnej   Gromadzkiej Bibliotece Publicznej w Pilicy jako jej kierowniczka, pełniąc  tę funkcję  do 1980r. Jednak po przejściu na emeryturę pracowała nadal   w Bibliotece w niepełnym wymiarze czasu do roku 1995.

W latach 1963-1964 uczestniczyła w kursie dla pracowników bibliotek powszechnych, a 24.02.1965 złożyła egzamin końcowy przed Państwową Komisją Egzaminacyjną w Krakowie, powołaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki – Departament Biblioteka.

Pani Stanisława była wyjątkowo pracowita i niezwykle skromna. Była nie tylko bibliotekarką – ale pełną serca wychowawczynią młodego pokolenia. Gromadziła książki,  które wtedy  pochodziły z zakupów i przydziałów. Tworzyła pierwsze katalogi. Miała ogromny wpływ na rozwój czytelnictwa zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Organizowała konkursy czytelnicze, wystawki okolicznościowe i spotkania z autorami (m.in. z Marianem Brandysem) Pani Stanisława miała świadomość, iż w trudnych powojennych czasach zawód bibliotekarz – to bardzo odpowiedzialna służba społeczna, to …”uczestnictwo w procesie edukacyjnym społeczeństwa, a także dbałość o zachowanie utrwalonego na piśmie dziedzictwa kulturowego”… Łącznie przepracowała  w bibliotece 45 lat.

W latach 60 –tych  w bibliotece przy ul. Markowskiej skupiało się życie kulturalne w Pilicy. Biblioteka miała jeden z pierwszych telewizorów i starsze pokolenie mieszkańców i czytelników pamięta,  jak gromadziło się w czytelni biblioteki, aby bacznie śledzić kolejne odcinki „Czterech pancernych i psa”.

Dodać należy , iż jako młoda dziewczyna działała w Ruchu Oporu w szeregach AK w okresie od stycznia 1943 do stycznia 1945r, co potwierdza legitymacja  ZBOWID.

Była jedną z pierwszych członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Pilicy. Działała w nim od roku 1960r. To w czytelni biblioteki członkinie KGW organizowały swoje spotkania, na których planowały udział  w życiu kulturalnym i społecznym naszej miejscowości.

Życie Pani Stanisławy wypełnione było troską o rodzinę i pracą w bibliotece, (która była jej drugim życiem.)Do końca interesowały Ją książki i czytelnicy oraz nowy lokal biblioteki . Dobro innych, było zawsze ważniejsze od dobra osobistego. Zawsze skromna, bardzo pogodna i uśmiechnięta –taka pozostanie w naszych sercach i w naszej pamięci.

27

LUT

2014

881

razy

czytano

710/799

bibliotekapilica.pl

W naszej bibliotece

Bogaty księgozbiór

Bogaty księgozbiór

Czytelnia internetowa

Czytelnia internetowa

Katalog księgozbioru on-line

Katalog księgozbioru on-line

Wystawy, eventy, spotkania

Wystawy, eventy, spotkania

Przydatne linki

W najbliższym czasie
nie ma żadnego wydarzenia.

Biblioteka w liczbach

0

Zbiorów bibliotecznych

0

Zadowolonych czytelników

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.
Logo serwisu.

Miejsko-Gminna
Biblioteka Publiczna w Pilicy

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia