Babski Comber

Okres zimowy to czas kiedy jest zmniejszona ilość prac polowych. Kobiety wykorzystywały ten czas na kontakty towarzyskie, zwłaszcza w okresie od Nowego Roku do Środy Popielcowej. Najweselszy był czas ostatni tydzień karnawału do kusego wtorku. Jedzono wówczas i pito, a także dużo tańczono. Jakby chciano na zapas dać upust emocjom  przed nadchodzącym 40-dniowym postem. Przodowały w tych zabawach kobiety i te młodsze i te  starsze. Biesiady kobiet wpisały się w kulturę ludową. Podtrzymując  tę tradycję panie z Kół Gospodyń Wiejskich  gminy Pilica co roku organizują biesiadę dla swoich członkiń. (Według literatury zabawa taka nosi nazwę ”Babski Comber”). W każdym roku organizatorem i gospodarzem jest inne Koło. Jak co roku, tak i we wtorek 25 lutego zebrały się Panie ze wszystkich KGW naszej gminy w sali MGBP w Pilicy, na dorocznej imprezie, organizowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Smoleniu i Pilicy. Zaproszeni goście- przedstawiciele władz lokalnych na ręce organizatorki Pani Haliny Kowalik złożyli podziękowanie  za miniony rok współpracy, a także złożyli serdeczne życzenia  i kwiaty z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Zgodnie ze zwyczajem Panie były ubrane  w odświętne ludowe stroje, miały dobre humory i jak zwykle pięknie się bawiły.

LUT