Skróty klawiszowe:

wielkość tekstu: A A A

Menu dodatkowe
Zapewniamy
  • Ciekawą lekturę
  • Bogaty księgozbiór
  • Czytelnię internetową
  • Katalog księgozbioru on-line
  • Wystawy, eventy, spotkania

Kalendarz

Ciekawostki

  • Na mocy uchwały Gromadzkiej Rady Narodowej w Pilicy z 1948r została utworzona Gromadzka Biblioteka Publiczna w Pilicy. Pierwszą Bibliotekarką była pracownica Urzędu Gminy Pani Kotnis ...Na mocy uchwały Gromadzkiej ... - czytaj dalej
  • Po przywróceniu naszej miejscowości praw miejskich Biblioteka nasza zmieniła swój status i stała się Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Pilicy a na jej czele od tej chwili stoi ...Po przywróceniu naszej ... - czytaj dalej
  • Obecnie organizacja biblioteki przedstawia się następująco: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy – centrala oraz dwie filie w Sławniowie i Wierbce. Od 2003 roku Biblioteka w ...Obecnie organizacja ... - czytaj dalej

Św. Błażej

Strona główna » Aktualności » Św. Błażej

Chociaż św. Błażej był otaczany przez wiernych wielką czcią, to o jego życiu, tak naprawdę, niewiele wiadomo. Legendy wschodnie głosiły, że pochodził z Cezarei Kapadockiej, która była znaczącym centrum wczesnego chrześcijaństwa. Studiował filozofię, został jednak lekarzem.

Po pewnym czasie porzucił swój zawód i podjął życie na pustyni. Stamtąd wezwano go na stolicę biskupa. Podczas prześladowań za czasów rządów Licyniusza (306-323) został aresztowany i uwięziony. Tam to, miał cudownie uleczyć syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość, uniemożliwiając oddychanie, tym samym chłopcu groziło uduszenie.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia w kościołach duchowni w dniu św. Błażeja święcą świece, zwane „Błażejkami” i dotykają gardła wiernych skrzyżowanymi płonącymi świecami i wypowiada słowa: „Ogniem zapalenie gardła pokonaj”.

Uzdrawiającą moc ma inhalacja dymna płonących świeczek. Kuracja niekiedy polegała tak że, na połykaniu cząstek zgaszonych świeczek (dobrze że to nie u nas ). Święcone są również czerwona jabłka, chleb, owoce, wino lub woda, które poświęcone przez kapłana nabierają mocy uzdrowienia, a dawane do spożycia pomagają cierpiącym na ból gardła.

Św. Błażej jest patronem kamieniarzy i gręplarzy, mówców, śpiewaków oraz wszystkich innych osób, które muszą dbać o gardło i struny głosowe.

Z dniem św. Błażeja łączą również przysłowia, odnoszące się do pogody:

  • „Deszcz na świętego Błażeja – słaba wiosny nadzieja”
  • „Gdy śnieg na świętego Błażeja, pogodna będzie Wielka Niedziela”.

Lud widział w nim także stróża zwierząt, a miarą jego niezwykłej popularności mogą być liczne miejsca szczycące się posiadaniem relikwii, m.in.: Dubrownik, Lubeka, Moguncja, Sankt Blasien w Schwarzwaldzie czy Trewir.
 

czytano: 459 razy

autor: bibliotekapilica.pl

data dodania: 2014-02-04 15:19:24

Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy
ul. Zawierciańska 12, 42 - 436 Pilica

tel.: 32 673 51 43
e-mail: biblioteka_pilica@poczta.onet.pl

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy, biblioteka Pilica
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna