
bibliotekapilica.pl
"Muzeum w pudełku"
4
mar
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Chociaż św. Błażej był otaczany przez wiernych wielką czcią, to o jego życiu, tak naprawdę, niewiele wiadomo. Legendy wschodnie głosiły, że pochodził z Cezarei Kapadockiej, która była znaczącym centrum wczesnego chrześcijaństwa. Studiował filozofię, został jednak lekarzem.
Po pewnym czasie porzucił swój zawód i podjął życie na pustyni. Stamtąd wezwano go na stolicę biskupa. Podczas prześladowań za czasów rządów Licyniusza (306-323) został aresztowany i uwięziony. Tam to, miał cudownie uleczyć syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość, uniemożliwiając oddychanie, tym samym chłopcu groziło uduszenie.
Dla upamiętnienia tego wydarzenia w kościołach duchowni w dniu św. Błażeja święcą świece, zwane „Błażejkami” i dotykają gardła wiernych skrzyżowanymi płonącymi świecami i wypowiada słowa: „Ogniem zapalenie gardła pokonaj”.
Uzdrawiającą moc ma inhalacja dymna płonących świeczek. Kuracja niekiedy polegała tak że, na połykaniu cząstek zgaszonych świeczek (dobrze że to nie u nas ). Święcone są również czerwona jabłka, chleb, owoce, wino lub woda, które poświęcone przez kapłana nabierają mocy uzdrowienia, a dawane do spożycia pomagają cierpiącym na ból gardła.
Św. Błażej jest patronem kamieniarzy i gręplarzy, mówców, śpiewaków oraz wszystkich innych osób, które muszą dbać o gardło i struny głosowe.
Z dniem św. Błażeja łączą również przysłowia, odnoszące się do pogody:
Lud widział w nim także stróża zwierząt, a miarą jego niezwykłej popularności mogą być liczne miejsca szczycące się posiadaniem relikwii, m.in.: Dubrownik, Lubeka, Moguncja, Sankt Blasien w Schwarzwaldzie czy Trewir.
W naszej bibliotece
W najbliższym czasie
nie ma żadnego wydarzenia.
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.