Jazzowe Kolędowanie

Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy i Towarzystwo Jurajskie zapraszają na VII Spotkanie z Historią… i Kulturą. Zwyczajowo czas od Świąt Bożego Narodzenia  do 2 lutego, to okres w którym śpiewa się kolędy. Jest to również czas  wspólnych rodzinnych spotkań i biesiad, podczas których bardzo często  śpiewa się kolędy. Jednak tradycja ta coraz częściej zanika, a młode pokolenie pamięta tylko I zwrotkę.  Legenda mówi, że pierwszą kolędę zaśpiewał św. Franciszek. Wiele śpiewanych przez nas kolęd pochodzi sprzed kilkuset lat i wciąż są one w naszej tradycji przekazywane z pokolenia na pokolenie.Podobno najpiękniejsze są kolędy polskie . Niewielu  z nas wie, że muzykę do pięknej kolędy „Lulajże Jezuniu” napisał Fryderyk Chopin, a teksty do wielu kolęd są autorstwa Franciszka Karpińskiego. Spotkania z Historią…mają na celu promować nasz region.  Gwiazdą wieczoru będzie nasza rodaczka Pani Kinga Roch , a wiersze swoje będzie czytał Pan |Sławomir Woźniczko. Może więc warto ten czas spędzić w świątecznej atmosferze przy kawie, wspólnym kolędowaniu i podziwianiu naszych rodzimych talentów, które są chlubą naszej lokalnej społeczności.

Korzystając z okazji składamy serdeczne gratulacje naszej Scholi działającej przy Kościele Parafialnym w Pilicy. Jak dowiedzieliśmy się z najnowszych wiadomości że Śląska wczoraj ogłoszono werdykt  XX Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Nasza Schola została okrzyknięta  najlepszym Chórem Parafialnym.  Z niecierpliwością czekamy na Wasz występ, a póki co gratulujemy sukcesu!!

Więcej informacji na stronie www.jura-pilica.com , www.parafia-pilica.pl oraz zapewne  w” Głosie Kolegiaty”

STY