bibliotekapilica.pl
„Nigdy byś się nie spodziewał” – Kampania ...
11
wrz
2024
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Trzej Królowie (06.01) zaczynają karnawał, który trwa do Środy Popielcowej. W dzisiejszym wpisie pragniemy przybliżyć Państwu jego historię .
Czas zimowego leniuchowania jakim był niewątpliwie karnawał sprzyjał zabawom i odnawianiu życia towarzyskiego. Był to także okres swatania kawalerów i panien, by z wiosną lub na jesień można było świętować ich zaślubiny.
Nazwa „karnawał” nie jest jasna. „… Niektórzy wywodzą ja od łacińskiego carrus navalis, łodzi na kołach, w której Dionizos w otoczeniu satyrów i bachantek przemierzał ulice starożytnych miast i osad. W Polsce ten czas zabaw zwano także zapustami (okresem bez postów). Wielodniowe biesiady, bale, kuligi, polowania wypełniały czas zimowych spotkań wśród warstw zamożniejszych. Znane z literatury kuligi organizowała najczęściej szlachta, mieszkająca w wiejskich dworach leżących w znacznej od siebie odległości. Zabawy bardziej plebejskie, choć może też bardziej widowiskowe organizowano po wsiach. Wtedy właśnie chodziły grupy przebierańców, a w wiejskich izbach i w karczmach spotykano się „dla wypitki i wybitki”, organizowano wieczornice, gdzie było wiele okazji do poznawania się młodzieży, do żartów, tańca, śpiewu i muzyki…”.
Przy opracowywaniu wpisu korzystaliśmy z książki „Tak żyli ludzie w dawnej Polsce. Tradycje świąt dorocznych”.
W naszej bibliotece
W najbliższym czasie
nie ma żadnego wydarzenia.
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.