KARNAWAŁ

Trzej Królowie (06.01) zaczynają karnawał, który trwa do Środy Popielcowej.  W dzisiejszym wpisie pragniemy przybliżyć Państwu  jego historię .
Czas zimowego leniuchowania  jakim był niewątpliwie karnawał  sprzyjał zabawom i odnawianiu życia towarzyskiego. Był to także okres swatania kawalerów i panien, by z wiosną lub na jesień można było świętować ich zaślubiny.

Nazwa „karnawał” nie jest jasna. „… Niektórzy wywodzą ja od łacińskiego carrus  navalis, łodzi na kołach, w której Dionizos w otoczeniu satyrów  i bachantek przemierzał ulice  starożytnych miast i osad. W Polsce ten czas  zabaw zwano także  zapustami (okresem bez postów). Wielodniowe biesiady, bale, kuligi, polowania wypełniały czas zimowych spotkań wśród warstw zamożniejszych. Znane z literatury kuligi organizowała najczęściej szlachta, mieszkająca w wiejskich dworach leżących w znacznej od siebie odległości. Zabawy bardziej plebejskie, choć może też bardziej widowiskowe organizowano po wsiach. Wtedy właśnie chodziły grupy przebierańców, a w wiejskich izbach i w karczmach spotykano się „dla wypitki i wybitki”, organizowano wieczornice, gdzie było wiele okazji do poznawania się młodzieży, do żartów, tańca, śpiewu i muzyki…”.

Przy opracowywaniu wpisu korzystaliśmy z książki „Tak żyli ludzie w dawnej Polsce. Tradycje świąt dorocznych”.

STY