PRZYGOTOWYWANIA ŚWIATECZNE C.D

Wczoraj pisaliśmy o przygotowywaniu kolacji wigilijnej, a dziś przypomnimy Państwu o menu świątecznym. Potrawy na I  i II dzień świąt Bożego Narodzenia, też obmyślano i przygotowywano wcześniej. Było to uzależnione przede wszystkim od tradycji i kondycji finansowej danej rodziny. Jednak wspólną cechą świętowania było spędzanie czasu z rodzicami, dziećmi, z członkami rodzin, którzy czasem z dalekich stron przyjeżdżali i przyjeżdżają do domu rodzinnego, aby pielęgnować więzi rodzinne.Dlatego też gospodynie starały się przygotować potrawy możliwie wcześniej, aby jak najwięcej czasu spędzić z rodziną. Dawniej uważano również, że są to tak wielkie święta, że nie do pomyślenia było np. zmywanie naczyń (dobrze, że dziś mamy zmywarki). W zależności od regionu przygotowywano: pieczoną gęś, indyka, królika czy kaczkę. Obowiązkowy był świąteczny pasztet i buraczki. Potrawy świąteczne to głównie potrawy mięsne, które chętnie spożywano po okresie adwentu, w którym raczej starano się zachować umiarkowanie w jedzeniu. Dzisiaj nie ma problemu z zakupem mięsa czy wędlin, mamy to na co dzień. Jednak starajmy się zachować postny charakter wieczerzy wigilijnej, a święta niechaj obfitują w potrawy tradycyjne z uwzględnieniem upodobań smakowych naszej rodziny. Pamiętajmy jednak, że nie najważniejsze jest przygotowanie potraw, ich ilości i wyszukanego smaku, a najważniejsza jest atmosfera rodzinna, ciepła, miła i taka, która na zawsze pozostanie w naszych wspomnieniach.

GRU