CHOINKA

Magiczne drzewko jakim niewątpliwie jest kolorowa, pachnąca i ozdobiona lampkami choinka jest symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Nasza choinka w Bibliotece jest już ubrana i zaświecona:

SYMBOLIKA OZDÓB CHOINKOWYCH:

„ …GWIAZDA BETLEJEMSKA – przez większość z nas uznawana jest za najważniejszą choinkową dekorację. Wedle tradycji gwiazda umieszczona na czubku drzewka ma pomagać podróżującym
i zabłąkanym odnaleźć drogę do domu. Gwiazdę można samodzielnie zrobić za pomocą bibuły, papieru lub słomy.

ŚWIATEŁKA - mają bronić domowników od złych duchów i mocy. Są symbolem nadziei, przypominają, że po nocy zawsze wstaje nowy dzień. To także oznaka światła Chrystusa.

ORZECHY – na choince są oznaką siły, zdrowia, dobrobytu. Możemy zrobić z nich prostą, acz efektowną dekorację, zawijając orzechy w sreberka, malując je złotkiem lub kolorową farbą. Ciekawym patentem jest tez zawinięcie orzecha w przezroczystą folię i związanie tasiemką.

ŁAŃCUCHY Z PAPIERU – mają za zadanie przypominać o świątecznej wspólnocie i o więziach rodzinnych. To także symbol wyzwolenia z niewoli grzechu, niewoli politycznej i wojny.

ANIOŁKI – zawieszone na drzewku chronią domowników przed złem, symbolizują opiekunów domu. Można zrobić je ze słomy, papieru, makaronu, masy solnej, koralików lub drewna.

DZWONKI CHOINKOWE – są oznaką szczęścia, dobrej nowiny, świątecznej radości. Na drzewku choinkowym bardzo ładnie wyglądają dzwoneczki zrobione na szydełku, wykonane z wikliny, papieru oraz ceramiczne.

JEMIOŁA – nie jest co prawda ozdobą choinkową, ale bez wątpienia możemy uznać ją za dekorację. Pocałunek pod gałązką jemioły wróży zakochanym szczęście w miłości ….”.

Wzorem roku ubiegłego w dniu 13.12.2013  o godz. 17.00 zostanie zaświecona choinka, która już stoi przygotowana na rogu stadionu u zbiegu ulic: Krakowskiej, M. Marii Epstein i 17- go stycznia.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców dorosłych, młodzież i dzieci do uczestnictwa w imprezie.

GRU