Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biblioteka_pilica@poczta.onet.pl

32 67 351 43

Katalog on-line

Aktualności

ETIUDA

W bieżącym roku Zespół Szkół im. Oskara Langego w Zawierciu przystąpił do projektu „Mistrz i uczeń – wychowanie w II RP”. Pierwszy etap to złożenie pracy pisemnej. Do komisji konkursowej wpłynęło ponad 200 prac. Do ścisłej czołówki zakwalifikowano 6 prac, w tym z Zawiercia. II etap to nakręcenie etiudy filmowej (przygotowanej w oparciu o pracę konkursową). No tak, ale ktoś z Państwa zapyta „…a cóż to ma wspólnego z nami z Pilicą?…” No właśnie, że ma i to bardzo, bardzo dużo. Otóż uczennice z Zawiercia na bohatera swej pracy wybrały postać Wacława Chrzanowskiego, który był jednym z trzech pierwszych dyrektorów Koedukacyjnego Gimnazjum Stowarzyszenia Kupców Polskich, działającego w latach 1924 – 1931 w Pilicy. Szkoła mieściła się w budynku przy ul. Księżnej. W sierpniu poproszono nas – bibliotekę i pana Aleksandra Kota, aby pomóc w zebraniu dokumentów (jeśli jakoweś się zachowały mimo zawieruchy wojennej), ew. udostępnić jeśli mamy lub zaapelować do mieszkańców, aby podzielili się pamiątkami z tego okresu dotyczącymi tematu. I nie uwierzą Państwo co piliczanie rozsiani po świecie nam dostarczyli. Są to prawdziwe perełki!!! Zeszyty do j. polskiego, esperanto, historii, kaligrafii, geografii, pamiętnik z oryginalnymi wpisami i podpisami uczennic i uczniów, świadectwa ukończenia gimnazjum, koperty z pieczątkami szkoły, zaświadczenia i zdjęcia ( w tym zbiorowe na których rozpoznajemy osoby jeszcze nie tak dawno będące wśród nas). Materiały te zostały zeskanowane i przekazane szkole. Materiały te w przyszłości mamy nadzieję wzbogacą stronę internetową www. jura – pilica.com (tam też Pan Aleksander jak zwykle zamieścił podziękowania dla darczyńców). Materiały te wzbogacą także wiadomości z zakresu historii szkolnictwa z naszej miejscowości.
Wracamy teraz do etiudy. Cały wrzesień autorki filmu wraz z opiekunką P. dyr. Marleną Bednarską, poświęciły ogrom swojego czasu i zaangażowania, aby pod czujnym okiem fachowców „z łódzkiej filmówki” powstał film. Sami nie zdawaliśmy sobie sprawy jaka to trudna, mozolna i czasochłonna praca. No i wreszcie przyszedł listopad. Anna Kowalska i Aleksander Kot dostali zaproszenie na Galę – uroczysty finał projektu, który odbył się w Warszawie w Kinie Iluzjon.


Byliśmy mile zaskoczeni, że zaproszono także i nas. Decyzję wyjazdu podjęto na tak. Był to wyjazd autokarem, grupowy. Wśród uczestników: władze szkoły, przedstawiciel starostwa, opiekunowie, młodzież, autorki etiudy, bohaterowie i aktorzy – amatorzy, biorący udział w filmie i córka bohatera Pani Ewa Chrzanowska – Badowska. Sama Gala to ogromne przeżycie. Obejrzeliśmy 6 zakwalifikowanych etiud. Jednak kiedy oglądaliśmy „naszą” pt. „Tam, gdzie idę, nie mogę Was zabrać….”, puściły emocje, a serce zaczęło bić mocniej. Film jest piękny, wzruszający, chwytający za serce. Ujęcie tematu bardzo dorosłe i bardzo profesjonalne ( po projekcji słyszeliśmy głosy z widowni, że łzy same płynęły podczas oglądania filmu). Gdzieś tam w środku „jesteśmy dumni, że zbierając informacje choć w minimalnym stopniu przyczyniliśmy się do rzetelnego przedstawienia tematu i pokazania piękna postaci bohatera…”. Etiuda otrzymała wyróżnienie – autorkom serdecznie gratulujemy (choć uważamy, że to im należy się laur zwycięstwa). Liczymy, że na tej etiudzie się nie skończy i że może powstanie z tego coś więcej?A ponieważ świat jest mały, podczas Gali nie obyło się bez miłych spotkań: z piliczanką – siostrą Agatą Wyrodek, która jest dyrektorką szkoły w Mariówce i z aktorką prowadzącą Galę Panią Agnieszka Więdłochą („Czas honoru”), a także pamiątkowych zdjęć. Więcej na : www. jura- pilica.com
Dziękujemy Panu Dyrektorowi Grzegorzowi Pierzchale, Pani Dyrektor Marlenie Bednarskiej (która była siłą sprawczą tropienia śladów pilickiego wątku), gronu pedagogicznemu i społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Zawierciu za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w Gali. Zaproszenie było dla nas ogromnym wyróżnieniem i niecodziennym przeżyciem. Będzie to dla nas niezapomnianą pamiątką.

Dziękujemy

Anna Kowalska,
Aleksander Kot

13

GRU

2013

886

razy

czytano

776/799

bibliotekapilica.pl

W naszej bibliotece

Bogaty księgozbiór

Bogaty księgozbiór

Czytelnia internetowa

Czytelnia internetowa

Katalog księgozbioru on-line

Katalog księgozbioru on-line

Wystawy, eventy, spotkania

Wystawy, eventy, spotkania

Przydatne linki

W najbliższym czasie
nie ma żadnego wydarzenia.

Biblioteka w liczbach

0

Zbiorów bibliotecznych

0

Zadowolonych czytelników

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.
Logo serwisu.

Miejsko-Gminna
Biblioteka Publiczna w Pilicy

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia