Noc Świętojańska

Noc Świętojańska – nazwa najkrótszej nocy w roku z 23 na 24 czerwca pochodzi od imienia świętego Jana Chrzciciela, zbiega się z letnim przesileniem słońca. Czasem noc świętojańską nazywa się też Sobótką.  Od najdawniejszych czasów, na przełomie pór roku, ludzie odprawiali różne ważne obrzędy. Rozniecali ogień tradycyjna metodą, polegającą na pocieraniu o siebie dwóch kawałków drewna, miał, jak sądzono, wyjątkową oczyszczającą moc-chronił ludzi i oczyszczał otoczenie, odstraszając wszelkie niebezpieczne i nieprzyjazne istoty. Woda również odgrywała ważną rolę w tradycyjnych obrzędach nocy świętojańskiej. Dawniej mówiono, że woda kwitnie i nabiera leczniczej mocy. Płynąca woda ma znaczenie także w najbardziej znanej i do dziś popularnej świętojańskiej tradycji puszczania wianków na wodę. Wianek to symbol panieństwa, nosiły go tylko młode dziewczyny, które jeszcze nie wyszły za mąż.  Korzystano z książki „Zwyczaje świąteczne w Polsce” -Kunecka M.
Współcześnie na pamiątkę tradycji, organizowane są imprezy na powitanie lata i rozpoczęcie wakacji. Z tej okazji urządzane są festyny, zabawy, koncerty i pokazy sztucznych ogni.
Bardzo dobrze,  iż Stowarzyszenie Ziemi Pilickiej postanowiło zorganizować w tym roku imprezę pt. „Pilickie wianki”. Będziemy i my na tej imprezie, która kultywuje pradawną tradycję.

CZE