JARMARK ŚWIĄTECZNY 20.12.2015r

20 grudnia tuż przed godz. 13 Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Dzwono-Sierbowic dała piękny koncert, którym rozpoczęła I Pilicki Jarmark Świąteczny. W czasie trwania Jarmarku prezentowali się nasi młodzi artyści z przedszkoli i szkół działających w naszej gminie. Wystąpiły         uczestniczki grup tanecznych działających  przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Pilicy. Piękne mało znane kolędy odśpiewały Jurajskie Gospodynie. Zaprezentowały się także Zespoły Muzyczne wykonując bardzo bogaty repertuar, od utworów rozrywkowych, aż po kolędy. Gościem była Emilia Przybylik, która przyjechała z Zawiercia, aby wykonać dla nas kolędy na skrzypcach. Jarmark łączył pokolenia, szczególnie widoczne było podczas występu babci i wnuczki które wspólnie wykonały pastorałkę. Około 15.30 rozległ się napisany specjalnie na tę okoliczność hejnał, którego autorami są Kamil Rzadkiewicz i Michał Ptak, który wykonał hejnał na trąbce. Po hejnale życzenia wszystkim mieszkańcom złożył Burmistrz Pan Artur Janosik, Starosta Powiatu Zawierciańskiego Pan Krzysztof Wrona , Prezes LGD Perła Jury Pan Cezary Barczyk oraz Wójt sąsiedniej gminy Żarnowiec Pan Eugeniusz Kapuśniak. Po zmroku na pięknych saniach z pochodniami, ku uciesze najmłodszych przyjechał Mikołaj wraz ze śnieżynkami i rozdawał pierniczki, które pomogły Mu upiec w liczbie 700 Panie  z KGW w Wierbce. Jak to bywa podczas jarmarku, nie zabrakło jadła. Panie z 17 KGW naszej gminy przygotowały różne dania wigilijne i świąteczne smakołyki: barszcz z uszkami, zalewajkę z grzybkiem, kapustę z grochem, kapustę z grzybami, kluski z makiem, sałatki rożnego rodzaju i całą gamę wspaniałych ciast. Stoiska z potrawami przygotowały również stowarzyszenia. I tak Stowarzyszenie Sportów Wodnych i Wędkarzy przygotowało (bo jakżeby inaczej) karpia smażonego i wędzonego pstrąga. Koło Pszczelarzy przygotowało miody na andrutach. Specjalnością Klubu Seniora była fasola ze śliwkami. Wspólnota Leśno-Gruntowa dostarczyła świerki zdobiące scenę. Były też stoiska z rękodziełem. Można było kupić biżuterię, stroiki, bombki, aniołki, maleńkie choinki z makaronu, wszelkie ozdoby  choinkowe, wykonane przez mieszkańców , a także gości m.in. przez Klub Ludzi Pozytywnie Zakręconych z Zawiercia. Pieniądze ze sprzedanych ozdób Szkoła Podstawowa w Dzwono-Sierbowicach i Zespół Szkół w Wierbce przeznaczyły na bardzo szczytny cel – pomoc najbardziej potrzebującym.  W ratuszu Biblioteka wraz z Towarzystwem Jurajskim przygotowali wystawy towarzyszące: Wystawa malarstwa mieszkańca Kleszczowej Pana Kazimierza Milejskiego, wystawę obrazującą Pilicę jako ” Zagłębie opłatkowe”. Swoje wyroby szydełkowe zaprezentowała Pani Irena Pilarczyk. Stoisko – kiermasz używanych książek przygotowany przez MGBP cieszyło się ogromnym „wzięciem”. Można było nabyć wiele ciekawych książek po bardzo atrakcyjnej cenie. Za uzyskane pieniądze zostaną zakupione nowe książki. I piętro ratusza opanowały dzieciaki, które pod czujnym okiem pracownic z biblioteki oraz Pani z Przedszkola Agaty Mach i Ewy Jabczanik i dużej pomocy Pani Dagmary Mironowicz mogły robić ozdoby choinkowe. Wszystkim  uczestnikom dopisała pogoda i humory. Imprezę zakończyło wspólne zaśpiewanie kolędy „Cicha noc” z zimnymi ogniami w tle.

GRU