WYSTAWA W RATUSZU 16.02.2016 do 13.03.2016

Jura na fotografii to temat, który wydaje się być wyeksplorowanym do dna. Co jeszcze nowego, można pokazać skoro setki tysięcy fotografów od stu kilkudziesięciu lat utrwalają jurajskie widoki? Czy można znaleźć coś odkrywczego skoro wśród tych, którzy utrwalali jurajskie pejzaże byli  fotografowie tej miary co: Chodźko, Dzierżanowski, Kłos, Pagaczewski czy Bujak?  Jakub Krawczyk udowodnił, że przestrzeń dobrze znaną, zwłaszcza jej mieszkańcom, można pokazać w sposób odkrywczy. Autor w codziennych obrazach, do których przywykliśmy,  znalazł rzeczy nowe i zaskakujące. Na ponad dwudziestu wielkoformatowych planszach możemy obejrzeć  nocne fotografie skał i budowli na Szlaku Orlich Gniazd, widocznych  na tle rozgwieżdżonego nieba. Fotografie, które autor  wykonywał od 2009 do 2012 roku, wymagały  długiego naświetlania, sięgającego kilku godzin a uchwycenie rozgwieżdżonego nieba wymagało niejednokrotnie wykonywania zdjęć w surowych zimowych warunkach. Dzięki temu  na fotografiach został  utrwalony nawet ruch gwiazd. Wystawa trafiła do Pilicy dzięki  Związkowi Gmin Jurajskich oraz Śląskiej Organizacji Turystycznej. Wcześniej była eksponowana m.in. w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Pyrzowicach,  w łódzkiej Galerii Manufaktura, w Galerii Katowickiej, w Galerii Sfera w Bielsku-Białej oraz w Sejmie RP.

Zachęcam Państwa do znalezienia chwili czasu aby odwiedzić pilicki ratusz i oderwać się od codzienności.  Naprawdę warto!

Burmistrz Miasta i Gminy Pilica. Artur Janosik

LUT