Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biblioteka_pilica@poczta.onet.pl

32 67 351 43

Katalog on-line

Aktualności

DKK – recenzja

„ Erynie” Marka Krajewskiego – to pierwsza część serii kryminałów, w której główną rolę odgrywa komisarz Edward Popielski.
Lwowski śledczy kryminalny jest doskonałym znawcą klasyki, łaciny i matematyki. Epileptyk ze skłonnościami do wielu nałogów, w szczególności alkoholu, papierosów przywiezionych z Egiptu, nadmiernego jedzenia oraz korzystania z usług prostytutek.
Akcja powieści rozgrywa się w przedwojennym Lwowie. Miastem wstrząsa potworna zbrodnia dokonana na kilkuletnim chłopcu z robotniczego środowiska. Sposób jej dokonania wskazuje na zbrodnię rytualną środowiska żydowskiego. Komisarz Popielski, mimo planowanego odejścia z komisariatu stawia wyzwanie mordercy angażując w śledztwo również niebezpieczny świat przestępczy miasta. Schwytanie mordercy jest niebywale trudne, śledztwo zbyt często trafia w ślepe zaułki, a cena jaką przyjdzie zapłacić komisarzowi za rozwiązanie zagadki jest niewspółmiernie wysoka.
Erynie – personifikowane wyrzuty sumienia, które mogą zabić człowieka…
Iwona Sikora

„Biegnij chłopcze, biegnij”-Uri Orlev
Głównym bohaterem książki Uri Orleva jest żydowski, ośmioletni Srulik.Podczas drugiej wojny światowej trafia wraz z najbliższymi do warszawskiego getta.Jego Ojcu udaje się zbiec, a matka pewnego dnia znika…
Od tamtej pory chłopiec musi radzić sobie sam. Srulikowi udaje się uciec z getta. Młodzieniec pod wpływem wojny trwającej na terenie Polski zmienia swoją tożsamość. Przedstawia się, jako Jurek Staniak. Znajduje schronienie u pewnej kobiety, która uczy go różnych chrześcijańskich modlitw. Daje mu srebrny krzyżyk, aby uwiarygodnić jego nową wiarę. Jednak nadal chodzą pogłoski w mieście kobiety, że w jednym z domów mieszka żydowskie dziecko. Srulik , a raczej Jurek musi opuścić miasteczko dla bezpieczeństwa kobiety. Rozpoczyna niekończącą się ucieczkę przed niemieckimi zołnierzami .Nocuje w Lesie, rozpala ogniska i chodzi po wioskach, w celu uzyskania miejsca do schronienia. Ludzie odkąd chłoptaś stał się chrześcijaninem zmieniają do niego nastawienie. Na trop Srulika trafiają Niemcy … Chłopak ucieka przed nimi. Żołnierze nie dają za wygraną. Pewnego dnia łapią chłopca i wywożą go do getta. Jednak ucieka on stamtąd już pierwszego dnia. Niemcom udaje się go odnaleźć. Chłopiec powraca do getta. Jurek wykazał się sprytem i odwagą uciekając z ośrodka. Ucieczka imponuje generałowi, który daje chłopcu osobny pokój. Srulik w zamian musiał czyścić oficerowi buty. Pewnego dnia generał wywozi go do jego siostry. Tam Jurek musi pracować przy bydle. Kiedy chłopczyk udaje się na przejażdżkę wozem zaprzęgniętym w konie, ręka wplata mu się miedzy koła wozu. Siostra generała z innymi zawożą Jurka do szpitala. Lekarz nie podejmuje się zoperowania ręki, ponieważ jest obrzezany, co wskazuje źydem.Dopiero następny lekarz podejmuje się operacji. Niestety jest za późno…Jurek traci rękę. Żołnierze chcą wywieźć go do obozu koncentracyjnego, gdzie pozostaje mu jedynie śmierć. Ucieka on z mężczyzną, którego wysłała siostra generała z prowiantem do Jurka. Znajduje schronienie u rodziny, przyjaźniącej się z robotnikiem kobiety…Po krótkim czasie nastaje pokój w Polsce. Jednak dla Jurka zaczynają się poważne problemy. Żydzi chcą wykupić Jurka od rodziny. Pewnego dnia dziesięciolatek zostaje zabrany siłą od rodziny do żydowskiego ośrodka dziecięcego. Poznaje tam panią psycholog, która pomaga mu zaakceptować wiarę. Jurek kompletnie zapomina o swojej prawdziwej tożsamości, o imionach rodzeństwa i rodziców. Pamięta jedynie nazwę swojego miasta rodzinnego. Udaje się tam z psycholożką, aby przypomnieć sobie swoją prawdziwą historie. Po krótkim pobycie w rodzinnym mieście Jurkowi przypominają się imiona rodziców, rodzeństwa i jego cała historia. Pod wpływem emocji Srulik zaczyna płakać. Agencja zajmująca się żydowskimi dziećmi odnajduje jego siostrę…Jurek wyjeżdża do niej doJerozolimy i tam rozpoczyna swoje nowe życie… [Klaudia Ciempka]

03

MAR

2016

1120

razy

czytano

414/832

bibliotekapilica.pl

W naszej bibliotece

Bogaty księgozbiór

Bogaty księgozbiór

Czytelnia internetowa

Czytelnia internetowa

Katalog księgozbioru on-line

Katalog księgozbioru on-line

Wystawy, eventy, spotkania

Wystawy, eventy, spotkania

Przydatne linki

W najbliższym czasie
nie ma żadnego wydarzenia.

Biblioteka w liczbach

0

Zbiorów bibliotecznych

0

Zadowolonych czytelników

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.
Logo serwisu.

Miejsko-Gminna
Biblioteka Publiczna w Pilicy

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia