OCALONE OD ZAPOMNIENIA

Księgozbiór naszej biblioteki, wzbogacił się o bardzo ciekawą pozycję pt. „Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie 1918-1939″

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Boni Libri Leszek Dulik oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego. Autorami jej są Leszek Dulik i Konrad Zieliński. Wydanie jest bardzo bogate w stare archiwalne zdjęcia, przedstawiające bardzo szeroko pojętą kulturę Żydów. Dla nas mieszkańców Pilicy jest tym bardziej ciekawa, ponieważ zawiera piękne duże  zdjęcie drewnianej synagogi która znajdowała się w Pilicy.

…” postawiona około 1690r. modrzewiowa bożnica stanęła na rogu ówczesnej ul. Kahalnej i Łaziennej. Jej budowniczym był Szmul z Wysokiej Lipy. Autora i rok ukończenia budowy dokumentował napis na belce. Model pilickiej synagogi znajduje się w Jewish Museum of Florida w Miami Beach.” Niestety obiekt ten nie zachował się.

Opis pochodzi z tejże publikacji s. 138