Czytanie na dywanie " O pszczółce, która zgubiła drogę do domu"

„Czytamy na dywanie”

Najskuteczniejszą metodą wychowania przyszłych czytelników jest zaszczepienie miłości do książek poprzez czytanie dzieciom od najmłodszych lat. Najważniejszą rolę w budowaniu nawyku czytania powinien odgrywać dom, lecz bliski kontakt z biblioteką również pozostaje nie bez znaczenia. Dlatego, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką, z wielką przyjemnością spotykamy się z dziećmi na lekcjach bibliotecznych oraz na zajęciach czytelniczo-plastycznych. Nasze spotkania , poza wartościami edukacyjnymi i wychowawczymi wynikającymi z zapoznawania dzieci z literaturą, mają na celu kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i szanowania ich, oraz są doskonałą okazją do zapoznania z biblioteką, na co rodzice często nie mają czasu.

Tym razem odwiedziłam „pszczółki” najmłodszą grupę w przedszkolu w Wierbce. Na początek dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania „O pszczółce, która zgubiła drogę do domu”. A morał tej historii dzieci dobrze znają : zawsze trzeba słuchać rodziców, albo opiekunów! A rozmowom podczas czytania (i po nim) nie było końca, bo dzieci mają niezwykle dużo do powiedzenia na każdy temat. Następnie poznaliśmy życie pszczół oraz spróbowaliśmy pysznego miodku. Nie mogło się obyć bez wspólnej zabawy ruchowej z piosenką o niedźwiadku oraz z chustą Klanzy, aby spożytkować energię nagromadzoną podczas czytaniaJ Pszczółki wykonały również wspaniałe prace plastyczne, nawiązujące tematyką do przeczytanej opowieści. W nagrodę za wzorowy udział w zajęciach dzieci dostały słodkie upominki oraz kolorowanki. Na koniec dzieci z ochotą obiecały odwiedzić bibliotekę.