Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biblioteka_pilica@poczta.onet.pl

32 67 351 43

Katalog on-line

Aktualności

NARODOWE CZYTANIE 2 września 2017 r- recenzja

NARODOWE CZYTANIE 2 września 2017 r- recenzja

NARODOWE CZYTANIE

W pierwszą sobotę września odbyło się Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. W tym roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które zwyciężyło podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji.   Prezydent  RP wystosował specjalne zaproszenie do udziału we wspólnym czytaniu. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy po raz kolejny odpowiedziała na zaproszenie i zgłosiła swój udział w akcji. Otrzymaliśmy list od Prezydenta i pamiątkową pieczęć do przybijania na kartach prywatnych egzemplarzy „Wesela”. Współorganizatorem  tego przedsięwzięcia było Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy.  Tam też na auli odbyło się Narodowe Czytanie. Na scenie wystąpiło ponad 30 osób, wśród nich to mieszkańcy gminy Pilica, pracownicy biblioteki, nauczyciele i uczniowie liceum .  Wykonawcy wystąpili w strojach epokowych na tle przygotowanej  scenografii oraz  przygotowanej na ten dzień wspaniałej dekoracji, która przybliżyła  bronowicką chatę.

Akcja „Wesela” nie jest skomplikowana, ale zwarta, logiczna i prowadzi do sugestywnego finału.  Wykonawcy odgrywając swoje role, przybliżyli problematykę utworu. Nie zabrakło żywiołowych i pełnych temperamentu drużbów i druhen, jak również scen symbolicznych, które wzmocniły dramatyczność i problematykę „Wesela”.

Magiczny charakter inscenizacji sprawiła muzyka i efekty akustyczne, które zachęcały do tańca uwypuklając symbolikę scen dramatycznych. Uznanie publiczności wywołał grany na skrzypcach krakowski oberek, zwłaszcza że wykonawcami były najmłodsze uczestniczki występu.  Publiczność, która  w tym dniu wyjątkowo dopisała, czujnie wsłuchiwała się w dialogi padające ze sceny, żywo reagowała śmiechem jak również brawami i skupioną uwagą. Częstowana była również potrawami weselnymi , które wystawione były na stołach. Uczestnicy przedstawienia w wybranych fragmentach świetnie oddali charakter i strukturę dramatu.

Nad całością czuwały panie reżyserki :A. Barczyk i  I. Kuraś, scenografia:  J. Opiłka i J. Grabowska. Kostiumy: R. Mrozińska, nad oprawą muzyczną czuwał: B. Kuraś ( z kolegami)K. Rzadkiewicz, śpiew: Dominika Bzdęga.

W role sceniczne wcielili się : D. Bzdęga, Z. Bzdęga, L. Chmielewski, A. Fabjański,  A. Goncerz,  A. Grabowski, D. Jaworski, W. Karpała, A. Kowalska, R. Kowalczyk, A. Kot, J. Leszczyńska, M. Lis,  M. Markiewicz, M. Markiewicz, R. Markiewicz, S. Mrówka, M. Mrówka, P. Nawrot, K. Nowakowska, K. Reder, G. Rodacki, N. Słowikowski, L. Sobota, B. Świerczek, S. Uliniarz, K. Węglarz, S. Woźniczko, A. Zdeb, E. Żurawska; Koło Gospodyń z Gminy Pilica. Biblioteka w Pilicy przygotowała wystawy , które miały związek z „Weselem”: 1. Wystawa dawnych strojów z KGW z Gminy Pilica;2. Przyjaciółki: Anna Rydlówna z M. M. Epstein;3. Udział pań KGW Przychody w 100 rocznicę „Wesela” w Bronowicach.

Swoją obecnością zaszczycili goście: Anna Kulczak – Sekretarz UMiG Pilica, Maria Milejska-członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego, Róża Kończyk –Radna Powiatu Zawierciańskiego.

Wszystkim uczestnikom, gościom, osobom które udzielały eksponatów, rekwizytów  a nade wszystko publiczności serdecznie dziękujemy.

09

WRZ

2017

856

razy

czytano

299/818

bibliotekapilica.pl

W naszej bibliotece

Bogaty księgozbiór

Bogaty księgozbiór

Czytelnia internetowa

Czytelnia internetowa

Katalog księgozbioru on-line

Katalog księgozbioru on-line

Wystawy, eventy, spotkania

Wystawy, eventy, spotkania

Przydatne linki

W najbliższym czasie
nie ma żadnego wydarzenia.

Biblioteka w liczbach

0

Zbiorów bibliotecznych

0

Zadowolonych czytelników

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.
Logo serwisu.

Miejsko-Gminna
Biblioteka Publiczna w Pilicy

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia