WYSTAWA „PILICA W MUNDURZE”

2-3 października br. odbył się „Rajd Dekielka. W krainie Królowej Elżbiety z Pilczy”. Był to rajd zorganizowany przez WKU w Będzinie i Muzeum SZTYGARKA oraz Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Elżbiety z Pilczy .  Patronat nad częścią imprezy odbywająca się w Pilicy objął  Burmistrz Miasta i Gminy Pilicy Pan Artur Janosik.  W naszym  LO  uczą się także uczniowie  klasach mundurowych, dlatego tegoroczny rajd miał miejsce w Pilicy. Piątek był dniem zmagań młodzieży w różnych konkursach sprawnościowych. Dzień drugi-sobota był już o wiele swobodniejszy. Był pokaz musztry reprezentacyjnej na pilickim rynku w  wykonaniu młodzieży, koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Dzwono-Sierbowic, taniec mażoretek z Zespołu Fantazja z Ogrodzieńca. Po pokazach musztry i części artystycznej pochód przeszedł na plac szkolny gdzie uczniowie odebrali nagrody i puchary zdobyte podczas konkursów. Wszystkim zwycięzcom, a zwłaszcza uczniom naszego LO i ich opiekunom serdecznie gratulujemy.

W sali naszego ratusza,  specjalnie z tej okazji, Towarzystwo Jurajskie zorganizowało wystawę „Pilica w mundurze”, aby pokazać przybyłej młodzieży , a także mieszkańcom, fragment historii (tej „mundurowej”) naszej miejscowości. Eksponatów  na wystawę użyczyli kolekcjonerzy prywatni: ks. proboszcz parafii Kidów-Zbigniew Grzesiński, Państwo Andrzej i Renata Mroźińscy, Pan Mateusz Machnik, Pan Piotr Kramarz – Członkowie Bractwa Rycerskiego Ziemi Ogrodzienieckiej, Pan Piotr Orman – Prezes Towarzystwa Jurajskiego, Pan Aleksander Kot – Sekretarz Towarzystwa Jurajskiego który również pełnił dyżur jako przewodnik. Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy też miała swój udział w zorganizowaniu wystawy. Wiele prezentowanych książek , zdjęć i dokumentów pochodzi z naszych zbiorów. To dzięki dyżurom mi. pracowników MGBP można było obejrzeć wystawę nie tylko do późnych godzin popołudniowych w sobotę, ale także całą niedzielę.  Ze swej strony dziękujemy Pani Beacie Raś za udostępnienie przeszklonych witryn, w których mogliśmy zaprezentować eksponaty drobne – ale bardzo cenne (guziki, medale, odznaczenia i krótką broń) Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie także u odwiedzających turystów. A niepowtarzalną okazją było zrobienie sobie zdjęcia z husarzem. Dziękujemy wszystkim tym, którzy docenili wkład i zaangażowanie w ideę propagowania historii naszej miejscowości.

PAŹ