23 kwietnia 2020 – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest organizowany przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Jest to wielkie święto dla wszystkich miłośników książek i bibliofilów oraz całej branży literackiej i bibliotekarskiej.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest na całym świecie 23 kwietnia. Święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Kochani Czytelnicy! My chcemy Wam dziś podarować najlepsze życzenia, przede wszystkim zdrowia, ciekawych spotkań z literaturą i wielkiej przyjemności z czytania.

Pragniemy również podzielić się z Wami optymistycznymi nowinami, które właśnie do nas dotarły:

Znamy już najnowsze wyniki badań czytelnictwa. Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, w 2019 roku można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet pierwszy od 2014 roku zauważalny wzrost. Jest to w pewnej mierze wynik dobrej koniunktury, która pozwoliła na wzmożone zakupy nowości książkowych, ale również podsycania zainteresowań czytelniczych przez ekranizacje, seriale czy gry komputerowe. To również zasługa takich kampanii społecznych jak organizowana przez Instytut Książki „Mała książka – wielki człowiek”, dzięki której od 2017 roku do noworodków i przedszkolaków trafiło 1 175 000 książek, a 45% przedszkolaków, którzy dzięki naszej akcji odebrali książki w bibliotekach, to całkiem nowi użytkownicy. Niewątpliwie znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych mają także prestiżowe nagrody literackie, jak Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Instytutu Książki:

oraz Biblioteki Narodowej:

Tegoroczne święto książki przypada na trudny okres izolacji związany z pandemią. Świętujmy zatem Światowy Dzień Książki 2020 czytając. Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości ponownie będziemy mogli spotkać się w bibliotece.