Narodowe Czytanie 2021 r.

Narodowe Czytanie 2021

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy wspólnie ze Szkołą Podstawową Nr 3 w Dzwono-Sierbowicach zorganizowała X jubileuszową akcję Narodowego Czytania. Utworem, z którym przyszło nam się zmierzyć w tym roku była “Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się już w wakacje, kiedy to uczniowie klasy VIII otrzymali teksty utworu Zapolskiej.

Wspólne czytanie odbywało się w sobotę, 4 września o godzinie 16.00 w specjalnie przygotowanej scenografii salonu państwa Dulskich, z udziałem zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Miasta i Gminy Pilicy Artur Janosik, dyrektorzy szkół naszej gminy, radni z naszego regionu. Gości powitała dyrektor szkoły Alicja Baran wraz z dyrektorem biblioteki Wojciechem Siejką. Na początku Burmistrz odczytał list Prezydenta RP, następnie dyrektor biblioteki przedstawił życiorys autorki dramatu. Uczniowie w strojach z epoki wcielili się w bohaterów tragifarsy, czytając wybrane akty I sceny. Rolę pani Dulskiej odegrała uczennica klasy VIII Jagoda Szota, a rolę pana Dulskiego Wojciech Siejka. Nie sposób byłoby przedstawić utworu w całości, więc wybrano tylko te fragmenty, które pozwoliły słuchaczom na poznanie najważniejszych postaci utworu oraz głównego problemu, czyli kryzysu moralności mieszczańskiej z przełomu XIX i XX wieku. Mamy nadzieję, że przygotowana scenografia oddawała klimat epoki, w której żyła Gabriela Zapolska, a przeczytana lektura wzbudziła w słuchaczach wiele refleksji.

Zapraszamy Was do obejrzenia nagrania z tego wspaniałego wydarzenia:

Narodowe Czytanie 2021 r.