Noc Świętojańska (Pilickie Wianki)

Tradycja rzucania wianków na wodę to jeden z wielu obrzędów celebrowanych w noc przesilenia letniego zwaną sobótką, nocą św. Jana, a na naszych terenach także Nocą Świętojańską. Z tej okazji w sobotni wieczór 25 czerwca 2022r. nad Zalewem w Pilicy Zarząd Gminny Kół Gospodyń Wiejskich w Pilicy zorganizował kolejną edycję Pilickich Wianków. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Pilica Artur Janosik. Współorganizatorami obchodów byli: Stowarzyszenie Ziemi Pilickiej, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy oraz Fundacja Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury.

Uczestnicy wydarzenia spotkali się na płycie rynku w Pilicy o godzinie 17.30. Następnie barwny korowód ze śpiewem i uwitymi wiankami przeszedł nad pilicki zalew. Na miejscu Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy Wojciech Siejka przybliżył zgromadzonym istotę uroczystości i oddał głos gospodarzowi naszej Gminy. Burmistrz MiG Pilica Artur Janosik powitał zaproszonych gości, podziękował inicjatorom uroczystości za organizację, a także życzył wszystkim zgromadzonym udanej integracji. Następnie głos zabrała Przewodnicząca Zarządu Gminnego KGW Pilica Pani Barbara Przybylik, a także przybyła na wydarzenie Radna Sejmiku Województwa Śląskiego Pani Jadwiga Baczyńska. W tegorocznych obchodach udział wzięli przedstawiciele Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego z Katowic. Członkini Stowarzyszenia Ziemi Pilickiej Pani Maria Lepiarczyk przedstawiła uczestnikom krótką historię obrzędu Nocy Świętojańskiej oraz przekazała,
w jaki sposób ten zwyczaj był obchodzony na naszych terenach.

Na zgromadzonych czekały także występy artystyczne Pani Katarzyny Klosovskiej-Bakalczuk - znanej śpiewaczki operowej, artystki obwodowej Filharmonii w Żytomierzu i Teatru Muzyczno-Dramatycznego w Żytomierzu; oraz Karola Skóry- instruktora artystycznego w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Pilicy.

Następnie w blasku promieni zachodzącego słońca rozpoczęło się puszczanie wianków, wspólna zabawa przy ognisku oraz poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla. Tradycja rzucania na wodę wianków przetrwała do czasów współczesnych, również dzięki obecności w przyśpiewkach ludowych i piosenkach biesiadnych. Przy akompaniamencie Karola Skóry członkinie KGW z terenu gminy Pilica rozpoczęły wspólne biesiadowanie. Celem spotkania była integracja społeczeństwa lokalnego oraz podtrzymywanie tak pięknej tradycji. Zgromadzeni w tym dniu wierzą, że udział w obrzędzie zapewni według zwyczaju nie tylko szczęśliwe zamążpójście ale także urodzaj oraz obfite plony.

Ostatnim punktem wieczoru był Teatr Ognia „Bohema”, który przyciągnął wielu uczestników tego wydarzenia.

LIP