Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biblioteka_pilica@poczta.onet.pl

32 67 351 43

Katalog on-line

Aktualności

Noc Świętojańska (Pilickie Wianki)

Noc Świętojańska (Pilickie Wianki)

Tradycja rzucania wianków na wodę to jeden z wielu obrzędów celebrowanych w noc przesilenia letniego zwaną sobótką, nocą św. Jana, a na naszych terenach także Nocą Świętojańską. Z tej okazji w sobotni wieczór 25 czerwca 2022r. nad Zalewem w Pilicy Zarząd Gminny Kół Gospodyń Wiejskich w Pilicy zorganizował kolejną edycję Pilickich Wianków. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Pilica Artur Janosik. Współorganizatorami obchodów byli: Stowarzyszenie Ziemi Pilickiej, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy oraz Fundacja Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury.

Uczestnicy wydarzenia spotkali się na płycie rynku w Pilicy o godzinie 17.30. Następnie barwny korowód ze śpiewem i uwitymi wiankami przeszedł nad pilicki zalew. Na miejscu Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy Wojciech Siejka przybliżył zgromadzonym istotę uroczystości i oddał głos gospodarzowi naszej Gminy. Burmistrz MiG Pilica Artur Janosik powitał zaproszonych gości, podziękował inicjatorom uroczystości za organizację, a także życzył wszystkim zgromadzonym udanej integracji. Następnie głos zabrała Przewodnicząca Zarządu Gminnego KGW Pilica Pani Barbara Przybylik, a także przybyła na wydarzenie Radna Sejmiku Województwa Śląskiego Pani Jadwiga Baczyńska. W tegorocznych obchodach udział wzięli przedstawiciele Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego z Katowic. Członkini Stowarzyszenia Ziemi Pilickiej Pani Maria Lepiarczyk przedstawiła uczestnikom krótką historię obrzędu Nocy Świętojańskiej oraz przekazała,
w jaki sposób ten zwyczaj był obchodzony na naszych terenach.

Na zgromadzonych czekały także występy artystyczne Pani Katarzyny Klosovskiej-Bakalczuk - znanej śpiewaczki operowej, artystki obwodowej Filharmonii w Żytomierzu i Teatru Muzyczno-Dramatycznego w Żytomierzu; oraz Karola Skóry- instruktora artystycznego w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Pilicy.

Następnie w blasku promieni zachodzącego słońca rozpoczęło się puszczanie wianków, wspólna zabawa przy ognisku oraz poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla. Tradycja rzucania na wodę wianków przetrwała do czasów współczesnych, również dzięki obecności w przyśpiewkach ludowych i piosenkach biesiadnych. Przy akompaniamencie Karola Skóry członkinie KGW z terenu gminy Pilica rozpoczęły wspólne biesiadowanie. Celem spotkania była integracja społeczeństwa lokalnego oraz podtrzymywanie tak pięknej tradycji. Zgromadzeni w tym dniu wierzą, że udział w obrzędzie zapewni według zwyczaju nie tylko szczęśliwe zamążpójście ale także urodzaj oraz obfite plony.

Ostatnim punktem wieczoru był Teatr Ognia „Bohema”, który przyciągnął wielu uczestników tego wydarzenia.

01

LIP

2022

166

razy

czytano

17/731

bibliotekapilica.pl

W naszej bibliotece

Bogaty księgozbiór

Bogaty księgozbiór

Czytelnia internetowa

Czytelnia internetowa

Katalog księgozbioru on-line

Katalog księgozbioru on-line

Wystawy, eventy, spotkania

Wystawy, eventy, spotkania

Przydatne linki

W najbliższym czasie
nie ma żadnego wydarzenia.

Biblioteka w liczbach

0

Zbiorów bibliotecznych

0

Zadowolonych czytelników

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.
Logo serwisu.

Miejsko-Gminna
Biblioteka Publiczna w Pilicy

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia