Narodowe Czytanie 2022

Narodowe Czytanie zainicjowane zostało przez Prezydenta RP w 2012 roku. W tym roku była to już XI edycja wydarzenia, którego celem jest promocja czytelnictwa w Polsce i pielęgnowanie pamięci o najważniejszych dziełach polskiej literatury. Od samego początku Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy corocznie angażuje się w akcję i organizuje wspólne czytanie, które odbywa się zawsze w pierwszą sobotę września. Na tegoroczne czytanie zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Pilica oraz Szkołą Podstawową nr 1 w Pilicy.

3 września 2022 roku miłośnicy literatury spotkali się na placu Mickiewicza przy ratuszu – gdzie aktualnie znajduje się siedziba tymczasowa Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy – by czytać sztandarowe dzieła polskiego romantyzmu “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zbiór Mickiewiczowskich poezji wydany w 1822 roku stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród społeczeństwa. Okazało się, że i dziś teksty Mickiewicza mogą budzić emocje – bawić, wzruszać i zachwycać.

Uroczyste wspólne czytanie otworzył Dyrektor Biblioteki Wojciech Siejka nawiązując do pięknej rocznicy 200-lecia polskiego romantyzmu i literatury tego okresu. Następnie Burmistrz Miasta i Gminy Pilica Artur Janosik odczytał list Prezydenta RP z pięknym przesłaniem, „aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa.”

W klimatyczny świat „Ballad i romansów” wprowadzili znakomici lektorzy prezentujący kolejno utwory:

„Pierwiosnek” (Izabela Putowska – Sąkól)

„Romantyczność” (Ewa Toborowicz – Kozjak)

„Lilije” (uczennice SP w Pilicy: Wiktoria Sajdak, Amelia Błażkiewicz, Oliwia Ferdyn)

„Świtezianka” (Magdalena Lis, Katarzyna Szczerbińska, Wojciech Siejka)

„Powrót Taty” (Magdalena Lis, Wojciech Siejka)

„Pani Twardowska” (Radni: Joanna Kaniecka, Tomasz Karpała, Michał Szota)

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, oświaty oraz mieszkańcy gminy Pilica. Spotkanie z poezją uświetniła piękna muzyka w wykonaniu sopranistki Kateryny Bakalchuk, która zachwyciła słuchaczy prezentując utwory takie jak:

Giacomo Puccini – aria Lauretty z opery Gianni Schicchi, Con te Partiro z repertuaru Sarah Brightman oraz Canto Della Terra z repertuaru Andrea Boczelli.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli razem z nami podczas tej niezwykłej lekcji literatury. Wierzymy, że wspólne czytanie wydobyło urok poezji Mickiewicza i skłoniło do refleksji nad ponadczasowym przesłaniem naszego narodowego wieszcza.