Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Wybrana data nie jest przypadkowa, ponieważ 29 września to dzień urodzin Janiny Porazińskiej – polskiej pisarki, której książki były skierowane do dzieci. To właśnie Janina Porazińska została patronką tego wyjątkowego święta.
Celem Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania jest promocja książek wśród dzieci oraz kształtowanie wśród uczniów i przedszkolaków postawy czytelniczej.
Z tej okazji, pracownicy naszej biblioteki odwiedzili wszystkie przedszkola znajdujące się na terenie naszej gminy tj. w Dzwono-Sierbowicach, Pilicy oraz Wierbce.
Dzieci wysłuchały opowieści o akceptacji Julii Volmert „ Jesteś jednym z nas”. Następnie porozmawialiśmy o tym, jak należy traktować swoich rówieśników i dlaczego warto akceptować inne osoby. Po głośnym czytaniu przyszedł czas na zajęcia ruchowe z naszym Dinozaurem Diplo – mistrzem jogi. Przedszkolaki poznały podstawowe asany jogi i nauczyły się jak panować nad swoimi emocjami. Na pamiątkę naszej wizyty dzieci otrzymały zakładki do książek.
Czytanie na głos ma wiele zalet, stymuluje rozwój dzieci, rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Pozwala również rodzicom, poprzez literaturę, propagować dobre wzorce zachowań i wartości moralnych. Zachęcamy do głośnego czytania cały rok, ponieważ jest ono tym dla umysłu, co gimnastyka dla ciała.