Koncert Noworoczny za nami!

W Pilicy po raz kolejny odbył się koncert noworoczny. 12 stycznia 2023 r. do Pilicy przybyli Polacy, mieszkający od pokoleń na ukraińskiej ziemi, która przeżywa ciężkie wojenne trudy, aby wziąć udział w XII edycji koncertu „Kolędnicy z Żytomierza” organizowanego przez Urząd Miasta i Gminy w Pilicy przy współudziale klasztoru oo. Franciszkanów w Biskupicach i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pilica Artur Janosik.

Podczas koncertu wykonywano polskie i ukraińskie utwory świąteczne. Melomani mogli usłyszeć w różnorodnych aranżacjach takie utwory jak: „Dobry wieczór Tobie Panie Gospodarze”; „Wśród nocnej ciszy”;  „Gore gwiazda Jezusowi”; „Zoria zijszla”; „Spi Isuse”; „Mizerna cicha”; „Pójdźmy wszyscy do stajenki”; „Gdy się Chrystus rodzi”; „Dytyna spyt”; „Lulajże Jezuniu”; „Preczystaja Diwa”; „Gdy śliczna Panna”; „Jezus malusieńki”; „Zaśpiewam Jezuskowi”; „Nowa radist stala”; „Szczedryk”. Wykonania utworów można było usłyszeć w różnych formach wykonawczych: od solistów po duet, trio i kwartet wokalny, przy akompaniamencie pianina i skrzypiec. W rolę prelegenta wcieliła się Prezes Stowarzyszenia Polaków w Żytomierzu na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur.  Wystąpili:

• Wiktoria Korż,
  • Włada i Jarosław Murawieć,
  • Ludmyła Klymenko,
  • Katarzyna Bakalchuk,
  • Iryna Opanaszczuk,
  • kwartet ze Szkoły Muzycznej „Harmonia” w Żytomierzu.
  • Denys Czerniawskij-  pianino; Olena Tymoszenko- skrzypce.

Na koncertowy bis wspólnie razem wszyscy wykonawcy wraz ze zgromadzoną publicznością zaśpiewali „Dzisiaj w Betlejem”.

Po zakończeniu występów głos zabrał Burmistrz Artur Janosik wyrażając głębokie uznanie dla Zarządu i członków Stowarzyszenia za dotychczasową współpracę oraz chęć jej kontynuacji w przyszłości. Głos zabrali także Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Rafał Porc i gospodarz klasztoru gwardian o. Błażej Sówka. Jako wyraz wdzięczności za uświetnienie swą obecnością „XII Koncertu Noworocznego” na ręce artystów zostały wręczone uroczyste podziękowania oraz bukiety kwiatów wraz ze słodką niespodzianką.

fot. UMiG Pilica

STY