Jak wspierać osoby z niepełnosprawnościami?

We wtorek mieliśmy przyjemność uczestniczyć w fantastycznym szkoleniu z zakresu dostępności oraz współpracy z osobami z niepełnosprawnościami, zorganizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.  Szkolenie prowadzili członkowie Fundacji Transgresja wspólnie z paniami z Niewidzialnej Przestrzeni.

Celem warsztatów było poznanie świata z innej perspektywy, wymiana doświadczeń, nabycie wiedzy i zgłębienie problemów z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz ruchu.

W niewielkim fragmencie doświadczyliśmy tego, co osoby borykające się z przeróżnymi barierami. W opaskach na oczach próbowaliśmy rozpoznać przedmioty, ułożyć sensoryczne domino oraz przejść pewien dystans. Przekonaliśmy się również, jak wiele barier architektonicznych muszą pokonywać na co dzień osoby na wózkach. Sami mogliśmy tego doświadczyć, poprzez pokonanie kilku metrów na wózku. Uczyliśmy się jak odpowiednio zachować się podczas pierwszego kontaktu, jak odpowiednio asystować, a czego absolutnie się wystrzegać.

Poznaliśmy wspaniałe osoby z niepełnosprawnością, które są bardzo aktywne zawodowo i spełniają swoje marzenia. Możemy uczyć się od nich optymizmu oraz wiary we własne siły.

Dziękujemy za piękne doświadczenie!