Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

W kalendarzu 2 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci i urodziny Hansa Christiana Andersena. W tym roku hasło przewodnie brzmi „Jestem książką, przeczytaj mnie” (‘I am a book, read me’). Święto ma na celu promowanie wartościowej literatury wśród młodych odbiorców.

Z tej okazji w dniach 3-5 kwietnia Bibliotekarze odwiedzili wszystkie przedszkola z terenu naszej gminy – Wierbkę, Dzwono-Sierbowice oraz Pilicę. Dzieci wysłuchały książki z serii Poznajemy Przyrodę pod tytułem „Królik w ogródku”, dzięki czemu razem z Kubusiem i jego przyjaciółmi, mogą lepiej zrozumieć świat – przedstawione w niej symbole i archetypy, ukryte pod postaciami i zdarzeniami znanymi z dnia codziennego sprawiają, że przedszkolaki szybciej adaptują otaczającą ją rzeczywistość. Celem spotkania było zainteresowanie dzieci czytaniem książek oraz promocja kampanii „Mała książka-wielki człowiek”.

Frajdą było wspólne sianie rzeżuchy oraz oglądanie jej kiełkujących nasionek przez lupę. Dzieci rozpoznawały i identyfikowały nasiona po obrazkach umieszczonych na opakowaniach, dowiedziały się także w jaki sposób sami możemy pozyskiwać i wykorzystywać nasionka.

Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowanki dotyczące prac w ogrodzie oraz sympatycznego stworka o którego będą musiały dbać, podlewając go, aby wyrosła mu wspaniała zielona owsiana czupryna.

Pamiętajmy, że książka wprowadza czytelnika w cudowny świat, rozwija myślenie i słownictwo, dostarcza wielu wspaniałych przeżyć, dlatego czytajmy dzieciom jak najwięcej.