Podsumowanie Konkursu pt. „Palma Wielkanocna 2023”

W Niedzielę Palmową, 2 kwietnia miało miejsce rozstrzygnięcie Konkursu pt. „Palma Wielkanocna 2023”. Organizatorami konkursu byli Burmistrz Miasta i Gminy w Pilicy, Gwardian Klasztoru OO. Franciszkanów w Biskupicach oraz Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy.

Celem konkursu jest kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych oraz rozbudzanie inwencji twórczej poprzez stworzenie możliwości do prezentacji wykonanych palm wielkanocnych. Udział w konkursie był doskonałą okazją do zaprezentowania indywidulanych zdolności, promocji swoich dzieł oraz lokalnych społeczności, z których pochodzą.

Do tegorocznego konkursu zgłoszonych zostało 27 palm – 14 w kategorii indywidualnej oraz 13 w kategorii zbiorowej – które zostały ocenione przez jury pod względem  długości, doboru odpowiednich materiałów, estetyki, pomysłowości i inwencji twórczej. Ze względu na niesprzyjającą aurę pogodową, pomiary palm odbyły się przed mszą św. w nawie bocznej klasztoru OO. Franciszkanów, po czym zostały umieszczone wewnątrz w nawie głównej,  gdzie Gwardian o. Błażej Sówka poświęcił palmy. Uroczystą mszę św. uświetniła oprawa muzyczna w wykonaniu Scholi Effatha działającej przy klasztorze.

W skład komisji konkursowej weszli: Burmistrz MiG Artur Janosik, Gwardian o. Błażej Sówka, Dyrektor MGBP w Pilicy Wojciech Siejka, Sekretarz MiG Joanna Ślusarczyk, Dyrektor ZEAS Barbara Wrona, Kierownik OPS w Pilicy Monika Czech oraz Wiceprzewodniczący Rady MiG Wojciech Gamrot.

Nagrody i wyróżnienia przyznane zostały w dwóch kategoriach: zbiorowej i indywidualnej. W kategorii zbiorowej komisja przyznała następujące nagrody główne: I miejsce – KGW Przychody, II miejsce – KGW Szyce, III miejsce – KGW Wierbka. Wyróżnione zostały prace wykonane przez: KGW Solca, KGW Siadcza, KGW Dobra, KGW Kocikowa, KGW Dzwonowianki,. Specjalne wyróżnienie w kategorii zbiorowej otrzymały Przedszkolaki z Pilicy – grupa „ŻABKI” pod opieką P. Renaty Gajdy, Przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wierbce – grupa „ŻABKI” pod opieką P. Agnieszki Nowakowskiej oraz grupa ze świetlicy z ZSP w Wierbce pod opieką P. Agnieszki Duras, które licznie przybyły na rozstrzygnięcie konkursu. Na nagrody zasłużyły również prace zbiorowe Zespołu pokoleniowego – matka, córka, wnuczka oraz Rady Sołeckiej z Sierbowic. W kategorii indywidualnej wyróżnione zostały prace należące do: Julii Szoty, Julii Śrubarczyk oraz Alana Świderskiego, ponadto w konkursie udział wzięli: Filip Świderski, Amelia Chmiel, Wiktor Skowronek, Michalina Skowronek, Natalia Majka, Miłosz Kowalczyk, Aleksandra Kowalczyk, Milena Szczerbińska, Antonina Jurkowska, Oliwia Ogonek oraz Danuta Kopyciak. W związku z wyjątkowością i oryginalnością prac stworzonych przez indywidualnych uczestników, poza wyróżnioną trójką, pozostali uczestnicy również otrzymali jednakowe nagrody i dyplomy. Nagrodami we wszystkich kategoriach konkursu były czeki pieniężne oraz przygotowane nagrody książkowe i słodycze.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za  zaangażowanie w działania wspierające kształtowanie otwartej i społecznej postawy wśród mieszkańców naszej gminy oraz życzymy zdrowych, pełnych uśmiechu i nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Foto: UMiG