Żonkile 2023

Po raz kolejny włączyliśmy się do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 19 kwietnia 2023 roku przypada 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Z tej okazji zaprosiliśmy klasy pierwsze Liceum Ogólnokształcącego w Pilicy do wspólnego obejrzenia animacji filmowej „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Narracja w filmie opartym na motywach książki Hanny Krall – Honorowej Ambasadorki akcji – toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana, w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Przybliżyliśmy szerzej postać Marka Edelmana, przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta i przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku.

Popołudniu wyruszyliśmy II Marszem Żywych – szlakiem pamięci pilickich Żydów. Podczas marszu nastąpiło symboliczne odsłonięcie tablic upamiętniających żydowskie miejsca pamięci na terenie miasta Pilica. Dla uczestników marszu przygotowaliśmy i rozdaliśmy symboliczne papierowe żonkile na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Akcji od samego początku towarzyszy właśnie to hasło „łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności oraz potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.  W dniu akcji, czytelnicy którzy odwiedzili Bibliotekę, otrzymali pamiątkowe zakładki – żonkile.

#NieBądźObojętny