Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biblioteka_pilica@poczta.onet.pl

32 67 351 43

Katalog on-line

Aktualności

Żonkile 2023

Po raz kolejny włączyliśmy się do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 19 kwietnia 2023 roku przypada 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Z tej okazji zaprosiliśmy klasy pierwsze Liceum Ogólnokształcącego w Pilicy do wspólnego obejrzenia animacji filmowej „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Narracja w filmie opartym na motywach książki Hanny Krall – Honorowej Ambasadorki akcji – toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana, w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Przybliżyliśmy szerzej postać Marka Edelmana, przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta i przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku.

Popołudniu wyruszyliśmy II Marszem Żywych – szlakiem pamięci pilickich Żydów. Podczas marszu nastąpiło symboliczne odsłonięcie tablic upamiętniających żydowskie miejsca pamięci na terenie miasta Pilica. Dla uczestników marszu przygotowaliśmy i rozdaliśmy symboliczne papierowe żonkile na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Akcji od samego początku towarzyszy właśnie to hasło „łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności oraz potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.  W dniu akcji, czytelnicy którzy odwiedzili Bibliotekę, otrzymali pamiątkowe zakładki – żonkile.

#NieBądźObojętny

19

KWI

2023

45

razy

czytano

8/776

bibliotekapilica.pl

W naszej bibliotece

Bogaty księgozbiór

Bogaty księgozbiór

Czytelnia internetowa

Czytelnia internetowa

Katalog księgozbioru on-line

Katalog księgozbioru on-line

Wystawy, eventy, spotkania

Wystawy, eventy, spotkania

Przydatne linki

W najbliższym czasie
nie ma żadnego wydarzenia.

Biblioteka w liczbach

0

Zbiorów bibliotecznych

0

Zadowolonych czytelników

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.
Logo serwisu.

Miejsko-Gminna
Biblioteka Publiczna w Pilicy

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia