bibliotekapilica.pl
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
1
paź
2024
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
W minioną sobotę odbyła się 13. odsłona Narodowego Czytania. Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
Celem tej ogólnopolskiej akcji jest promocja czytelnictwa w Polsce i pielęgnowanie pamięci o najważniejszych dziełach polskiej literatury. Od samego początku Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy corocznie angażuje się w akcję i organizuje wspólne czytanie, które odbywa się w jedną z pierwszych sobót września. Na tegoroczne czytanie już tradycyjnie zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Pilica Panem Arturem Janosikiem.
7 września 2024 roku miłośnicy literatury, po raz trzeci spotkali się na placu Mickiewicza przed ratuszem, by wspólnie czytać “Kordiana” Juliusza Słowackiego – dramatu romantycznego, napisanego w 1833 roku w Szwajcarii, a wydanego rok później w Paryżu. Utwór ukazuje losy wrażliwego młodzieńca, który stara się odnaleźć ideę, która pozwoli mu pokierować swoim życiem, a gdy ją już odnajdują w walce o wolność ojczyzny, pada ofiarą swojej wrażliwości i przymusów historii, rządzonej przez siły zła.
Wspólne czytanie otworzył Dyrektor Biblioteki Wojciech Siejka, a następnie Burmistrz Miasta i Gminy Pilica Artur Janosik odczytał list Prezydenta RP z przesłaniem: „aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością Kordiana. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski.
Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze.
W świat dramatu akt po akcie wprowadzili nas znakomici lektorzy oraz pieczołowicie przygotowana scenografia. Byli to czytelnicy oraz przyjaciele Biblioteki: Pani Ewa Kozjak oraz Pan Tomasz Karpała, Radni Miasta i Gminy Pilica: Pani Joanna Kaniecka, Pan Wojciech Gamrot, Pan Michał Szota oraz pracownicy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy, Pani Agnieszka, Pani Katarzyna, Pani Magdalena i Pan Karol. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wierbce, Szkoły Podstawowej nr 3 w Dzwono-Sierbowicach oraz uczniowie wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pilicy. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych, jednostek organizacyjnych gminy, oświaty, zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy Pilica. Jak każdego roku obecne były Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pilicy.
Dziękujemy wszystkim, którzy byli razem z nami podczas tej niezwykłej lekcji literatury. Wierzymy, że wspólne czytanie wydobyło urok utworu Słowackiego i skłoniło do refleksji nad ponadczasowym przesłaniem dramatu.
W naszej bibliotece
W najbliższym czasie
nie ma żadnego wydarzenia.
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.