Danuta Gellnerowa 95 rocznica urodzin

(Danuta Kornelia Gellner) ur. się  12 lutego 1920 we Lwowie. Ukończyła w roku 1939 Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące o profilu humanistycznym w Stanisławowie. Jako poetka dla dzieci debiutowała w roku 1951 na łamach czasopisma Iskierki. Przez wiele lat współpracowała z dziecięcymi czasopismami: Świerszczykiem (Świerszczyk-Iskierki) (w latach 1951-2002), Misiem (w latach 1959-2003), Płomyczkiem (lata 1960-1992), Ciuchcią (w latach 1995-1996) i Pentliczkiem (w latach 1996-1997) zamieszczając w nich ponad 500 utworów (wiersze, inscenizacje, teksty piosenek). Piosenki z jej tekstami nadawane były przez Polskie Radio i śpiewane w programach telewizyjnych. W dorobku swoim ma również kilka słuchowisk radiowych nadawanych w latach pięćdziesiątych przez rozgłośnię radiową w Bydgoszczy. Debiutem książkowym były Opowieści starej sowy w 1960 r. Dziewięć książek opublikował Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia” (Balony Jacka ukazały się również w przekładzie na język francuski, a Gdzie jesteś misiu – na francuski i hiszpański).

Nasza biblioteka posiada duży wybór książek tejże autorki. Zachęcamy naszych młodych milusińskich do zapoznania się z tymi bajkami i wierszykami.

LUT