Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biblioteka_pilica@poczta.onet.pl

32 67 351 43

Katalog on-line

DKK

Płuczki

„Płuczki” Paweł Piotr Reszka

Kolejna książka, którą omawialiśmy na wrześniowym spotkaniu DKK wywołała bardzo wiele emocji. „Płuczki. W poszukiwaniu żydowskiego złota” Pawła Piotra Reszki, to kontrowersyjne świadectwo o wieloletnim procederze rozkopywania zbiorowych grobów na terenach pozostałych po hitlerowskich obozach śmierci w Bełżcu i Sobiborze, z chęci wzbogacenia się dzięki odnalezionym kosztownościom pomordowanych tam Żydów.

Lubelszczyzna. Obóz zagłady w Bełżcu. Jedno z miejsc niewyobrażalnej tragedii, masowej zagłady. Dookoła jednak żyli ludzie, ci z pobliskich wsi podejrzewali lub wiedzieli, co się dzieje. Trudno było się nie domyślać, nie połączyć faktów. Jednak było tam coś jeszcze, coś co być może interesowało bardziej niż to, co działo się za bramą obozu - żydowskie złoto.

Płuczki to nic innego jak skonstruowane przez poszukiwaczy, wymyślne urządzenia do przepłukiwania ludzkich szczątków przeniesionych z wykopalisk masowych grobów… aby łatwiej zauważyć złoto.
 

Książka, która potrafi wzruszyć i przerazić. Autor oddaje głos uczestnikom wydarzeń. Reszka przeprowadza nas przez tę historię w sześciu rozdziałach, docierając do różnych osób by opowiedzieć wszystko ich słowami z różnej perspektywy.

Wiemy o co walczy, chciałby usłyszeć odpowiedź na pytanie, czy to było coś złe czy dobre? Ludzie jednak mają swoją prawdę. To, co my uważamy za wątpliwe moralnie, mieszkańcy przyobozowych wiosek usprawiedliwiają i racjonalizują. Złote koronki, spinki, biżuteria, poukrywane monety… „Czy to grzech, że chodzili na masowe groby kopać i
szukać złota?” 

Wiele narodów ma problem z rozliczeniem własnej przeszłości, wiele faktów chciano by przemilczeć, ale nasze dziedzictwo to także ta zła historia.

Książka niezwykle ważna. Relacja, być może niewygodna, ale bardzo potrzebna. Płuczki są niesłychanie ważnym i zarazem niewygodnym świadectwem o okropieństwach wojny, braku edukacji, biedy oraz tego, do czego zdolni są ludzie w sytuacjach skrajnych.

Przeczytaj. Naprawdę warto poznać tę historię.

 
 
 
 
 

DKK

      ⬇ AKTUALNIE CZYTAMY ⬇                 Następne spotkanie: 21 maja 2024 r.                       

19

WRZ

2022

477

razy

czytano

bibliotekapilica.pl

W naszej bibliotece

Bogaty księgozbiór

Bogaty księgozbiór

Czytelnia internetowa

Czytelnia internetowa

Katalog księgozbioru on-line

Katalog księgozbioru on-line

Wystawy, eventy, spotkania

Wystawy, eventy, spotkania

Przydatne linki

W najbliższym czasie
nie ma żadnego wydarzenia.

Biblioteka w liczbach

0

Zbiorów bibliotecznych

0

Zadowolonych czytelników

Zdjęcie: Więcej o tej stronie.
Logo serwisu.

Miejsko-Gminna
Biblioteka Publiczna w Pilicy

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia