ROK ALEKSANDRA FREDRY

Rok 2013 to rok Aleksandra Fredry dlatego pragniemy w dzisiejszym wpisie przybliżyć Państwu Jego postać.
Aleksander Fredro – urodził się 20 czerwca 1793 w Surochowie niedaleko Jarosławia w bogatej rodzinie szlacheckiej (niegdyś senatorskiej). Do Beńkowej Wiszni rodzice Aleksandra Fredry sprowadzili się w 1797. Nauki pobierał w domu rodzinnym, nigdy nie uczęszczał do szkół publicznych. 12 stycznia 1806 w pożarze dworu w Beńkowej Wiszni zginęła jego matka Marianna Fredrowa. Ojciec Jacek Fredro przeniósł się wraz z nim do Lwowa.

„…Był autorem komedii obyczajowych z życia szlachty, głównie prowincjonalnej. Pisywał również wiersze, poematy, aforyzmy. Debiutował w 1817, jednak pozostał obcy problemom romantyzmu. Naraziło go to na ostre ataki ze strony Seweryna Goszczyńskiego i Leszka Dunina Borkowskiego, w wyniku których zaprzestał publikowania swoich utworów, pisując do szuflady przez ok. 18 lat.

W swych komediach Fredro ukazał mistrzostwo w charakterystyce bohaterów, kształtowaniu akcji i giętkości języka. Do utworów wprowadzał akcenty humorystyczne i elementy komiki ludowego teatru, ówcześnie właściwe tylko farsie. Utwory Fredry weszłyna stałe do kanonu polskiej literatury i teatru. Jego bajki, jak np. „Małpa w kąpieli”, „Zupa na gwoździu” czy „Paweł i Gaweł”, były lekturami literatury dziecięcej…”

Jego utwory mają charakter ponadczasowy. Może warto sięgnąć po którąś z komedii i zrelaksować się czytając ją przy dobrej herbacie z cytrynką i imbirem.

Biblioteka oferuje: „Śluby panieńskie”, „Pan Gedhab”, „Nowy Don Kiszot”, „Pan Jowialski” no i oczywiście „Zemstę”.

GRU